Dolomity Klasyczne

Koszt

3800 zł (do 28.02.2023 3500 zł)

Daty wyprawy

24.06-1.07.2024

Poziom trudności

Średni

Wielkość grupy

8 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

DSA0773 wb 2

Piotr Lisowski

Space Guide

Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a czasem w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze logowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym.

Opis warsztatów

Dolomity to góry, którymi nie sposób się nie zachwycić. Urzekają swoim pięknem od pierwszego spojrzenia. Majestatyczne kamienne wieże, zielone doliny uzupełnione charakterystyczną architekturą, sprawiają, że fotograficznie jest to jedno z najpiękniejszych zakątków ziemi. Czerwiec to jeden z najlepszych okresów na odwiedziny – przyjazne temperatury, dynamiczna pogoda, sprawiają, że fotografowanie jest przyjemne, a kadry – rewelacyjne. Podczas wyprawy zabierzemy Was w miejsca pozwalające poczuć magię Dolomitów. W trakcie pleneru przemierzymy Dolomity wszerz i wzdłuż – od płonących w świetle zachodzącego słońca trzech wież Tre Cime przez Passo Falzarego kończąc naszą przygodę wśród strzelistych turni Masywu Odle. Tydzień spędzony we Włoszech z pewnością sprawi, że w dniu wyjazdu do Polski zaczniecie planować powrót w te rejony.

Podczas pleneru towarzyszyć Wam będzie Tomasz Przychodzień, znający Dolomity jak własną kieszeń. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Dolomitów, a prowadzący podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Tomka).

Czego się spodziewać

Wyprawa fotograficzna w Dolomity różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Nie jest przeznaczona dla osób oczekujących zwiedzania jak największej liczby atrakcji turystycznych – nie będziemy odwiedzać znanych kościołów, zapchanych turystami kurortów. Z nami nie zrobicie selfie nad Lago di Braies w stojąc na pomoście w żółtej kurtce, z kapeluszem na głowie ;) Koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej poznać Dolomity, na własne oczy przekonać się dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych gór świata. Wyprawa da nam czas na podziwianie niesamowitych krajobrazów oraz uwiecznienie ich na fotografiach wykorzystując jak najlepiej zastane warunki oświetleniowe.

Warsztaty fotograficzne w Dolomitach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małym grupom i dwóm prowadzącym jesteśmy w stanie dostosować program indywidualnie do każdego z uczestników, dlatego niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat.

Standardowo dostosowujemy trudność trekkingów do możliwości grupy. Technicznie szlaki nie są trudne, nie wymagają żadnych umiejętności wspinaczkowych. Mile widziane podstawowe doświadczenie górskie (Tatry, Karkonosze). Kondycyjnie dobrze być przygotowanym na trekkingi do 4h z podejściem do 800m przewyższenia. Na wiele szczytów można dostać się za pomocą kolejek linowych, dużo miejsc dostępnych jest praktycznie prosto “z samochodu” :) Średni poziom trudności wyprawy wynika z konieczności spędzenia 7 dni w górach z codziennym trekkingiem, zakwaterowaniem w namiotach i małą ilością snu.

W wakacje w Dolomitach zwykle w trakcie dnia jest ciepło, choć zdarzają się zimne noce. Dobrze być przygotowanym na fotografowanie o świcie i zmierzchu w temperaturach ok. 0 stopni Celsjusza. Lipiec obfituje zwykle w burze, co sprawia, że pogoda jest dynamiczna i daje nadzieje na dobre fotografie. Najlepsze warunki do fotografowania występują zwykle po deszczu.

Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki w górach. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż aktualne wskazanie termometru.

Jeszcze nie wiemy gdzie będziemy spać :) Program warsztatów i odwiedzane miejsca będziemy wybierać na bieżąco, dostosowując się do aktualnych prognoz. Ramowy plan zakłada spędzenie ok. połowy noclegów pod namiotem. Nie wykluczamy skorzystania też z bunkrów z czasów I Wojny Światowej – jako dodatkowej atrakcji. Część noclegów – ze względów sanitarno-higienicznych, na pewno spędzimy w schroniskach lub pensjonatach z dostępem do prysznica i ciepłej wody. Wszystkie noclegi zapewniamy w cenie pleneru. Namioty udostępniamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnego.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Polecamy zabrać ze sobą żywność, którą łatwo można będzie przyrządzić pod namiotem – liofilizowane lunche, kaloryczne owsianki na śniadania, przekąski (batony, słodycze itp). Jeśli aktualny plan warsztatów na to pozwoli, będziemy korzystać z bufetów w schroniskach lub restauracji po drodze.

W cenie warsztatów oferujemy dojazd w Dolomity i przejazdy lokalne 9-osobowym busem typu Opel Vivaro/Renault Traffic.

Plan warsztatów

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.

Dzień 1

Przejazd z Polski w Dolomity. Wyjazd w godzinach wieczornych tak, żeby kolejnego dnia dojechać na zachód słońca. W zależności od wybranej trasy, uczestników zbierzemy z kilku miejsc na trasie przejazdu

Dzień 2

Zachód słońca na Passo Giau (lub przy Cinque Torri), nocleg w Cortinie D’Ampezzo

Dzień 3

Wschód słońca z okolic Passo Falzarego, krótki spacer do Lago di Limides, wjazd kolejką do Rifugio Lagazuoi, nocleg w namiocie

Dzień 4

Wschód słońca spod Rifugio Lagazuoi (2752m). Przejazd do Tre Cime, dojście do Rifugio Locatelli (ok. 1:30h) zachód słońca, nocleg w schronisku

Dzień 5

Wschód słońca pod Tre Cime, przejście do parkingu przejazd do Baita Segantini, zachód i zdjęcia nocne, nocleg w namiotach na brzegu jeziora

Dzień 6

Wschód słońca przy Baita Segantini, przejazd do Pozza di Fassa i dalej do Rfugio Gardeccia. Trekking do Rifugio Vajolet (ok. 2,5h ze stromym podejściem w ostatniej części szlaku)

Dzień 7

Wschód słońca pod Rifugio Vajolet, zejście w dół, przejazd do Ortisei, wjazd kolejką na Secedę, zachód słońca, zdjęcia nocne, nocleg na szczycie (namiot)

Dzień 8

Wschód na Secedzie, przejazd do Polski

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:
 • Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
 • Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową śpiwór ewentualnie termos, wodę i prowiant. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne, i osobiste.
 • Śpiwór – minimum 0 st. C komfortu, optumalnie na drobny przymrozek
 • Karimata lub materac – obowiązkowo. Im bardziej komfortowy tym lepszy, ale pamiętaj, że sam się nie wniesie, więc dobrze nie przesadzić z ciężarem :)
 • Czołówka – obowiązkowo
 • Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.
 • Stuptuty – jest duże prawdopodobieństwo, że  spadnie nowy śnieg nie powinno być go za dużo ale  jednak jeśli pójdziemy w miejsce z zaspami może się coś nasypać do butów więc polecamy.
Dodatkowo warto zabrać:
 • Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
 • Nakładki antypoślizgowe lub małe raczki – szalki są wyślizgane- proszę zabrać nakładki/mini raczki
 • Okulary przeciwsłoneczne
Ubrania w góry:
 • bielizna termoaktywna
 • sweter puchowy,  lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft (warstwa termiczna będzie szczególnie przydatna na wyższych wysokościach przy fotografowaniu w wietrznych warunkach)
 •  kurtka membranowa nieprzemakalna
 • spodnie membranowe
 • ciepłe rękawiczki
 • czapka
 • cieplejsze skarpetki
Inne:
 • Kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
 • Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
 • Używki – każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
 • baterie – prąd nie zawsze będzie dostępny – warto mieć min. 3 baterie
 • powerbank – jeśli przyjdzie nam spędzić np 2 dni bez prądu – przyda się do podładowania telefonu lub baterii
 • ładowarki – bo aparatu dobrze mieć ładowarkę z możliwością podłączenia do powerbanka
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 24.06-1.07.2024
Koszt: 3600 zł

Minimalna ilość uczestników: 5 osób. W przypadku niezgłoszenia się odpowiedniej liczby osób, zwracamy zadatek. W takiej sytuacji jest również możliwość potwierdzenia wyjazdu za dodatkową opłatą – do ustalenia z uczestnikami.

Warto zaprosić znajomych!

 • w przypadku zgłoszenia się 6 osób – koszt dla każdego to 3600 zł niezależnie od daty zapisu
 • przy 7-8 osobach – koszt uczestnictwa –3400 zł
 
 • przejazd w miejsce realizacji warsztatu, przejazdy lokalne
 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonych fotografów pejzażu
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
  N-Rent.pl – zniżka 30%
 • przejazdy lokalne w Dolomitach
 • opłaty wstępu oraz parkingi
 • 2 wjazdy kolejką gondolową (jeśli pogoda na to pozwoli) 
 • zakwaterowanie w namiotach /schroniskach/pensjonatach
 • namioty i sprzęt do gotowania
 • ubezpieczenie podróżne 
 • wyżywienie
 • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
 • śpiwory, karimaty, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste

COVID i zwrot zadatku

W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).

Zniżki promocje

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki

W KUPIE RAŹNIEJ

Przy większej liczbie uczestników, zaoferujemy każdemu lepszą cenę

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju
ul. Opalińskiego 7
01-645 Warszawa

Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000

Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Shopping Cart
Scroll to Top