Gwiazdy w Bieszczadach

Koszt

1090 zł

Daty wyprawy

13-15.10.2023

Poziom trudności

Łatwy

Wielkość grupy

8 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
Mapa - Bieszczady
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

DSA0773 wb 2

Piotr Lisowski

Space Guide

Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a czasem w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

Oktawian Kycia

Oktawian Kycia

Star Guide

Fotografia to nierozłączna część mojego Ja, która towarzyszy mi od 10 roku życia. To ona nauczyła mnie dostrzegania piękna we wszystkim, co mnie otacza. Jest moją wielką przygodą i wspaniałą odskocznią od marazmu codzienności. Umożliwia mi podróże w inne światy i wymiary. Przechodziłem etapy fotografii analogowej, siedząc nocami w ciemni i obserwując, jak wyłania się czarno-biały obraz w wywoływaczu. Z czasem pojawiły się coraz lepsze sprzęty i nowe możliwości, a moja zabawa przerodziła się w wielką pasję i trwa po dziś dzień. Przełom nastąpił w roku 2016, gdy rozpocząłem przygodę z astrofotografią krajobrazową. Kosmos fascynuje mnie od zawsze, jest wspaniały i tajemniczy a Droga Mleczna obecnie jest najważniejszym kierunkiem w mojej fotografii. Lubię dzielić się wiedzą i zarażać innych moją pasją. Fotografowanie Kosmosu pozwala pokazać więcej niż dostrzega ludzkie oko.

Opis warsztatów

Bieszczady to przede wszystkim rozległe połoniny, jedne z najdzikszych polskich gór, położone na styku granic z Ukrainą i Słowacją. Przede wszystkim jendak to kraina najciemniejszego nieba w Polsce w której zmierzymy się z tematem astro krajobrazu. Odwiedzimy miejsca popularne wśród fotografów, ale także nasze sekretne miejsca wyszukane po to by  kosmiczne panoramy były inne niż wszystkie.

Podczas weekendu skupimy głównie się na astrofotografii krajobrazowej, będą też choćby opcjonalne zachody i wschody słońca. Zajęcia praktyczne przeprowadzimy nieopodal miejsca zakwaterowania, ale jeśli będzie taka możliwość odwiedzimy również połoniny . Program będzie dostosowywany na bieżąco do warunków pogodowych tak, abyśmy optymalnie wykorzystali czas spędzony razem. Harmonogram warsztatów jest tak dostosowany, aby  w miarę możliwości fotografować długie godziny stacjonarnie a jeśli przydarzy się trekking to taki, z którym  każdy, bez względu na kondycję fizyczną sobie Poradzi. Największą trudnością będzie rezygnacja ze snu podczas większej części nocy na rzecz fotografowania i przebywanie pod otwartym niebem.

Podczas pleneru fotograficznego w Bieszczadach towarzyszyć Wam będą Piotr Lisowski i Oktawian Kycia. Zobaczycie najpiękniejsze bieszczadzkie zakątki, a prowadzący podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was.  Pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu  z użyciem stackingu wielokrotnych ekspozycji, czy  używanie prowadzenia paralaktyczynego i  autorskie patenty Piotra i Oktawiana).

Czego się spodziewać

Warsztaty fotograficzne  Astrokrajobrazu w Bieszczadach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małej grupie, będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, czy zastanawiasz się nad zakupem montażu, lub tylko chcesz sprawdzić czy  fotografia gwiazd jest dla ciebie, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania astro krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Trzy dni spędzone w Bieszczadach nie zrobią z Ciebie topowego astrofotografa, ale z pewnością wystarczą, zeby rozwiać fotograficzne wątpliwości i wnieść Twoje umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :)). Warsztaty będą inspiracją do dalszego rozwoju, pomogą w poszukiwaniu Twojego fotograficznego “Ja”.

Warsztaty astro krajobrazu z uwagi na swój charakter nie są wymagające trekingowo. Przyda się tu  bardziej od kondycji kawa w termosie, składane siedzisko,  cieplejsze ubranie i cierpliwość. Wystarczy podstawowa kondycja fizyczna pozwalająca na krótkie podejścia w górę łatwym technicznie szlakiem, gdyż wyjścia na zachód czy wschód są opcjonalne.  Największą przewidywaną trudnością może okazać sie niewyspanie po długich godzinach fotografowania w nocy, które postaramy się odespać wstając później niż normalnie. Druga trudność to warunki pogodowe i fakt, że nocą zawsze robi się chłodno, na to jednak można się przygotować  dobierając garderobę i gadżety.

Jesień w Bieszczadach bywa ciepła w dzień, ale noce są chłodne nawet latem, dlatego nalegamy by sumiennie podejść do tematu garderoby. Będziemy przebywać pod gołym niebem długie godziny dlatego czapka , rękawiczki  i sweter puchowy są elelemntami, których nie możemy pominąć. Możemy być narażeni na podmuchy wiatru, dlatego membranowe kurtki i spodnie także są podstawowym ekwipunkiem. Kondensacja pary w nocy  pozostawi trawy mokre, możemy też mieć deszcz choćby przelotny dlatego dobierzmy obuwie  tak dawało przed tym ochronę.

Mamy nadzieję zrealizować całość warsztatów korzystając z bazy noclegowej odnowionej kultowej Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. W przypadku braku możliwości realizacji warsztatów tmże, wybierzemy jedną ze sprawdzonych w poprzednich latach baz noclegowych “na dole”.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. W przypadku realizacji całych warsztatów w Chatce Puchatka, konieczne będzie “zatowarowanie się” przed wejściem na górę. W przypadku bazy noclegowej np. w Wetlinie wyżywienie będzie realizowane w sposób standardowy: z uwagi na wczesne wyjścia w plener i późne powroty, śniadania i kolacje przygotowywać będziemy sami w obiekcie zakwaterowania. Obiady jeść będziemy wspólnie w tradycyjnych  lokalnych  karczmach lub korzystając z dostępu do kuchni w obiekcie. 

Plan warsztatów foto w Bieszczadach

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu, ale przede wszystkim miejsce zakwaterowania., które będzie determinować m.in. kwestie wyżywienia. Obecnie toczymy rozmowy w celu umożliwienia organizacji warsztatów w Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:

  • Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
  • Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia i statywu. 
  • Śpiwór – przy opcji noclegu w schronisku – wymagany, ale nocując w pensjonacie też można zabrać by uprzyjemnić sobie długie nocne godziny fotografowania 
  • Karimata lub podkładka – można obyć się bez nich, ale zdecydowanie rekomendujemy zabranie ze sobą 
  • Czołówka – obowiązkowo z czerwonym światłem, najlepiej by czerwony był oddzielnym trybem, pozwoli  uniknąć zepsutych światłem zdjęć
  • Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.
  • Stuptuty – trawa będzie mokra zwłaszcza nad ranem   więc polecamy.

Dodatkowo warto zabrać:

  • Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji jeśli pójdziemy na opcjonalny zachód słońca, na któryś z okolicznych szczytów

Ubrania w góry:

  • bielizna termoaktywna
  • sweter puchowy,  lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft (warstwa termiczna będzie szczególnie potrzebna z uwagi na długi czas jaki spędzimy w plenerze nocą.
  •  kurtka membranowa nieprzemakalna
  • spodnie membranowe
  •  rękawiczki
  • czapka
  • cieplejsze  skarpetki

Inne:

  • Kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
  • Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby
  • Używki -Każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
  • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
  • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
  • mogą się przydać także obiektywy z ultra szerokim kątem
  • filtry (opcjonalnie, filtry light pollution )
  • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
  • wężyk spustowy jest to akcesorium niezbędne na tych warsztatach (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
  • baterie – w długie wiosenne noce  potrafią szybko się rozładowywać – warto mieć min. 3 baterie
  • ładowarki
  • karty pamięci
  • dysk do backupu zdjęć
  • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 13-15.10.2023
Koszt: 1090 zł

  • plener fotograficzny pod okiem doświadczonych astrofotografów
  • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
    N-Rent.pl – zniżka 30%
  • przejazdy lokalne
  • opłaty wstępu do parku oraz parkingi 
  • zakwaterowanie istnieje możliwość dopłaty do jedynek
  • przejazd w miejsce realizacji warsztatu
  • ubezpieczenie podróżne 
  • wyżywienie
  • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
  • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste

Zniżki promocje

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki.

STALI KLIENCI

Zniżka dla stałych uczestników. Jeśli to dla Ciebie nie pierwsze warsztaty z Light Guides - pytaj telefonicznie lub mailowo o zniżkę :)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Wszystkie promocje łączą się ze sobą. Jeśli chcesz skorzystać, przed zapisem zadzwoń pod 691 286 789, skalkulujemy rabat i podamy Ci odpowiedni kod.

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 605 999 502 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju ul. Opalińskiego 7 01-645 Warszawa Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000 Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.
Shopping Cart
Scroll to Top