Islandia: przez tęczowy interior

Koszt

3950 zł

Daty wyprawy

6-13.07.2024

Poziom trudności

Średni

Wielkość grupy

8 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

Tomasz Przychodzień - fotograf krajobrazu

Tomasz Przychodzień

Light Guide

Swoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach. Z początku fotografowanie łączyłem z podróżami, z czasem stało się moim sposobem na życie. Od 2013 roku jestem członkiem Photographic Society of America. Ponad 300 moich pracy było prezentowanych na międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz wielokrotnie nagradzanych medalami PSA, Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP). W 2017 roku wygrałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic w kategorii krajobraz.

Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły. Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki.  Skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Koncentruję się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.

Opis warsztatów

Islandia – kraina wulkanów, gejzerów i lodowców. Zachwycająca surowością,  pozwalająca cieszyć się pięknem dzikiej przyrody, niespotykanej w całej Europie. Ciągnące się po horyzont pola lawy tworzące księżycowy krajobraz, gorące źródła które choć na chwilę dają możliwość ogrzania się od wszechobecnego chłodu, niezliczone wodospady – będą naszą codziennością podczas tygodniowego trekkingu. Dla wielu to najpiękniejsze miejsce na ziemi urzekające swoją urodą w każdej porze roku. Raj dla fotografów, gwarancja niesamowitych kadrów niezależnie od pogody.

Zabierzemy Was na słynny szlak Laugavegur prowadzący od wodospadu Skogafoss do tęczowych gór Landmannalaugar. 77-kilometrowa trasa to najlepsza okazja poznania prawdziwej Islandii. Kilkadziesiąt wodospadów, zielona dolina Porsmork, tęczowe góry Landmannalaugar to tylko początek “listy atrakcji”. Jeśli dodamy spanie na dziko w namiotach, “kąpiele” w strumieniach, przeprawy przez rzeki lodowcowe – wszystko to podane w “fotograficznej odsłonie”, w towarzystwie wielokrotnie nagradzanego fotografa Tomasza Przychodzień – dostajecie od nas coś czego nie oferuje nikt w Polsce!

Zobaczycie najpiękniejsze zakątki wyspy, a Tomek podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu będziemy głównie fotografować zachody i wschody słońca, ale jeśli pogoda pozwoli poszukamy też możliwości wykorzystania światła w trakcie dnia. Pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Tomka).

Czego się spodziewać

Warsztaty fotograficzne na Islandii przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małej grupie, będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Tydzień na Islandii nie zrobi z Ciebie topowego pejzażysty lub pejzażystki, ale z pewnością wystarczą, żeby rozwiać fotograficzne wątpliwości i wnieść Twoje umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :)). Warsztaty będą inspiracją do dalszego rozwoju, pomogą w poszukiwaniu Twojego fotograficznego “Ja”.

Trudność warsztatów oceniamy jako średnią. Oznacza to, że na trasie nie napotkamy żadnych trudności technicznych, ale jednocześnie wymaga ona podstawowej kondycji umożliwiającej pokonanie 15-20 kilometrów jednego dnia. Suma podejść to około 2000 metrów, co oznacza, że średnie dzienne przewyższenie będzie mniejsze niż bieszczadzka trasa z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka (do przejścia przez 7-letnie dziecko). Średnia ocena trudności wynika w dużej mierze z konieczności codziennego transportu sprzętu turystycznego i jedzenia na własnych plecach. Na szczęście z każdym dniem ilość dodatkowcyh kilogramów będzie malała.

Lipeic w Islandii oferuje warunki pogodowe zbliżone do polskiej wiosny. Nie spodziewam się śniegu, choć temperatury nocą mogą  oscylować w granicach kilku stopni. Warto się na to przygotować na chłód, choć w dzień możliwe są temperatury sięgające 20 stopni na plusie (lub nawet więcej!).  Należy liczyć się z wiatrem i deszczem. Islandzka pogoda potrafi się zmienić w 5 minut więc najprawdopodobniej doświadczymy na wyspie wszystkiego co możliwe :) 

Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż aktualne wskazanie termometru. 

W cenie za warsztaty zawierają się 2-3 noclegi w namiotach na campingach (w cenie samo spanie). Dla uczestników nieposiadających namiotów, zapewniamy niezbędny sprzęt, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę konieczność noszenia dodatkowego sprzętu. Sam się nie zaniesie ;) Na szczęście preferujemy lekkie konstrukcje, więc nie powinniśmy przekroczyć 1kg dodatkowego bagażu na osobę.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Każdy uczestnik powinien zapewnić sobie wyżywienie we własnym zakresie. Polecamy zabrać zapas liofilizatów na cały trekking i uzupełnić go owsiankami, batonami i innymi dodatkami zapewniającymi przeżycie. Na trasie nie ma sklepów (poza kawiarnią w Porsmork), sprzedawców obwożnych zpiwem jasnym itp. Jedzenie kupujemy w Polsce, ewentualnie zatrzymujemy się na małe zakupy w lokalnym markecie pierwszego dnia w celu uzupełnienia zapasów. W ramach wpisowego uczestnikom zapewniamy kuchenki (np. typu Jetboil) oraz kartusze z gazem do przygotowania jedzenia.

Plan warsztatów

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu. W cenę wliczonych jest 6 pełnych dni na miejscu,

Dzień 1
Przylot na Islandię – opcjonalnie zakupy, zakwaterowanie na kempingu w Skogar, nocleg.
Dzień 2-3

Trekking ze Skogar do Porsmork

Dzień 3

Fotograficzna eksporacja doliny Porsmork. Kanion Stakkholtsgjá, Valahnukur. Nocleg na kempingu.

Dzień 4-6

Trekking z Porsmork do Landmannalaugar. Kąpiel w gorących źródłach. Nocleg na kempingu.

Dzień 7

Wschód słońca w Landmannalaugar. Przejazd do Keflaviku. Odlot do Polski.

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:

 • ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
 • plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia  statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową, termos, wodę i prowiant na cały trekking. Z tego powodu plecak foto tylko jeśli jest to duży plecak mieszczącyraczej odpada
 • śpiwór – nie planujemy spać w ekstremalnych warunkach, wystarczy taki z komfortem do ok. 0 stopni (powinno wystarczyć do 0, ale lepiej mieć zapas)
 • karimata lub materac pompowany
 • czołówka – obowiązkowo
 • buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.

Dodatkowo warto zabrać:

 • okulary przeciwsłoneczne
 • kąpielówki

Ubrania w plener:

 • bielizna termoaktywna
 • warstwa docieplająca może być polar lub sweter puchowy
 • kurtka nieprzemakalna 
 • kurtka puchowa
 • spodnie nieprzemakalne lub szybkoschnące
 • rękawiczki
 • czapka

Inne:

 • kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
 • ręcznik
 • ubrania cywilne – warto mieć buty i świeżą koszulkę na pdróż do Polski
 • używki – każdy wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
 • baterie – w zimę potrafią szybko się rozładowywać – warto mieć min. 3 baterie
 • ładowarki
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 6-13.07.2024

Koszt: 3950 PLN /os. + przelot

 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonego fotografa pejzażu – zwycięzcy Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Krajobraz Gróski im. Jana Sunderlanda i wielu innych
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w N-Rent.pl – zniżka 30%
 • odbiór z lotniska, przejazdy lokalne na Islandii
 • opłaty wstępu, parkingi 
 • zakwaterowanie – kempingi / namiot (zapewniamy)
 • sprzęt do gotowania (maszynki gazowe)
 • przelot w miejsce realizacji warsztatu
 • ubezpieczenie podróżne 
 • wyżywienie
 • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste

COVID i zwrot zadatku

W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).

Zniżki promocje

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki

W KUPIE RAŹNIEJ

Przy większej liczbie uczestników, zaoferujemy każdemu dużo lepszą cenę

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie. W przypadku wyboru zadatku, zniżki zostaną odjęte z drugiej raty za warsztaty.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju ul. Opalińskiego 7 01-645 Warszawa Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000 Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.
Shopping Cart
Scroll to Top