IV Narodowa Wyprawa Fotograficzna pod K2

Koszt

12750 zł

Daty wyprawy

lipiec 2024

Poziom trudności

Trudny

Wielkość grupy

10 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

DSA0773 wb 2

Piotr Lisowski

Space Guide

Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a czasem w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

* W przypadku zgłoszenia się więcej niż 8 osób, rozważamy drugiego prowadzącego.  W przypadku zgłoszenia się ponad 10 osób drugi prowadzący jest przez nas zapewniony. Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze logowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym z ekipy Light Guides.

Opis wyprawy

Karakorum od lat było naszym marzeniem.  Czytając o polskich wyprawach w te rejonym zawsze mieliśmy wrażenie, że jest to coś monumentalnego, nieosiągalnego, otoczonego aurą mistycyzmu.  Wyobrażaliśmy sobie siebie siedzących w zdezelowanej Nysie 501, długimi tygodniami przemierzającej trasę z Polski do Skardu (obecnie GoogleMaps pokazuje 94h samochodem). Oczami wyobraźni widzieliśmy przepiękne, majestatyczne wieże Trango Towers, świetlistą ścianą Gasherbruma IV czy jedyny (do dziś!) niezdobytym w zimie ośmiotysięcznik – K2, któremu nadano później zasłużenie przydomek “Killer Mountain”. Pomimo mniejszej popularności, swoim pięknem i różnorodnością kształtów kamiennych ścian, Karakorum przyćmiewa Himalaje. Fotograficznie jest jednym z najwspanialszych miejsc na ziemi, jednocześnie na tyle niedostępnym, że niewielu fotografów decyduje się na wyprawę w te rejony. Zdecydowaliśmy się na organizację podróży do fotograficznego raju w 2019 roku – spełniamy nasze marzenie, a jeśli chcielibyście dołączyć – zapraszamy!

Do Pakistanu wybieramy się w lato, kiedy dojście pod K2 jest zdecydowanie łatwiejsze niż w okresie jesienno-zimowym, a temperatury umożliwiają komfortowe fotografowanie. Podczas ponad 3-tygodniowej wyprawy przemierzymy drogę z Askole do Concordii – miejsca w którym łączą się najdłuższy poza regionem polarnym lodowiec – Baltoro – i inny lodowy gigant – Godwin-Austen. Ruszymy drogą, którą pokonywała Polska Narodowa Wyprawa Zimowa na K2. Na trasie wyprawy napotkamy najpiękniejsze szczyty świata – Trango Towers, Cathedral Group, Gasherbrum IV, Mitre Peak, Muztagh Tower, Broad Peak czy K2 – miejsca, które na stałe zapisały się w historii światowego himalaizmu.

Za część fotograficzną wyprawy odpowiadać będzie Piotr Lisowski, zwycięzca m.in. Krajobraz Górski im. Jana Sunderlanda. Na trasie zobaczycie najpiękniejsze zakątki Karakorum, a Piotr podzieli się z Wami swoim fotograficznym doświadczeniem. Podczas wyprawy będziemy mogli przede wszystkim porozmawiać o fotografii, naszych inspiracjach i wizji prezentacji świata za pomocą obrazu. Trzy tygodnie spędzone w Pakistanie będą okazją do zastanowienia się, czym jest fotografia dla każdego z nas, podjęcia próby znalezienia swojej własnej fotograficznej ścieżki – która wcale nie musi być zbieżna z naszą. Na warsztatach fotograficznych Karakorum oczywiście skupimy się także na technicznych aspektach – poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Piotr podzieli się z Wami swoimi autorskimi patentami, zapewnimy możliwość poznania bardziej zaawansowanych technik takich jak focus stacking, łączenie ekspozycji, perspective blending, ettr i in.

Jeśli jesteście zainteresowani samym trekkingiem – oczywiście również zapraszamy!

Oczywiście nasz trekking pod k2 nie obędzie się bez wsparcia naszych pakistańskich partnerów, którzy odpowiadać będą za organizację trekkingu. Wyprawę pod kątem logistycznym zabezpieczać będzie K2 Treks & Tours Pakistan, licencjonowane biuro (licencja #1754), członek Pakistan Association of Tour Operators, współpracujący z Pakistan Alpine Club i Khurpa Care Pakistan (organizacja zajmująca się promocją zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie Gilgit Baltistan). Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów, które często mają miejsce w przypadku korzystania z najtańszych opcji organizacji trekkingów w Karakorum (uciekający tragarze, zepsuty sprzęt turystyczny, przewodnik górski szukający drogi ;) itd.). Będziemy mogli skupić się w pełni na fotografowaniu.

Relacja z wyprawy 2019

Wyprawa fotograficzna do Karakorum w 2019r. była naszą pierwszą realizowaną w rejon K2. Dzięki wsparciu Pakistańskiego biura podróży całość przebiegła nadspodziewanie sprawnie. Do organizacji trekkingu niezbędnych jest wiele pozwoleń, rejestracja grupy w MSW, lokalnym komisariacie policji. Parku Narodowym itd. Formalności zostały załatwione wzorowo i bez żadnych opóźnień.

Do opieki nad naszą 6-osobową grupą wyznaczono 30-osobową ekipę (!) składającą się z przewodnika, szefa porterów, tragarzy, kucharza i jego 2-óch asystentów.

Zapewniło to pełen komfort i możliwość skupienia się na fotografowaniu. Po dojściu do kolejnych obozów zwykle czekały na nas rozstawione namioty, posiłki były w trakcie przygotowywania, grzała się ciepła woda na “prysznic”. Poza miejscem do spania, zapewniony mieliśmy namiot mesy, gdzie razem jedliśmy i omawialiśmy bieżący plan działania. Zapewnione nam zostały 3 posiłki dziennie (1 w trakcie trekkingu!). Co ciekawe były smaczniejsze od tych w hotelu w Skardu (choć musimy przyznać, że kuchnia Pakistańska nas nie zachwyciła). Znalazła się nawet opcja wege, mimo, że Pakistańczykom trudno było zrozumieć niejedzenie mięsa, w sytuacji gdy było ono dostępne.

Program wyprawy dostosowany był w 110% do naszych potrzeb. Każdego dnia wieczorem wspólnie omawialiśmy trasę na kolejny dzień, uwzględniając zmęczenie uczestników, potencjał fotograficzny miejsc i warunki pogodowe. Wyprawa zaplanowana była w taki sposób, żebyśmy mieli duże pole do manewru i wprowadzania zmian na bieżąco.

W przeciwieństwie do innych wypraw, nie poruszaliśmy się w zwartym szeregu – w momencie gdy ktoś chciał iść szybciej, dostawał opiekuna z Pakistanu i analogicznie – wolniejsi uczestnicy mogli iść swoim tempem. Na trasie był też czas na to, żeby zboczyć ze szlaku, poszukać oryginalnych kadrów.  Trasy po 20km z niewielkim przewyższeniem, nie okazały się wielkim wyzwaniem – mieliśmy w końcu na nie cały dzień, a trudności techniczne były znikome. Z uwagi na ciężar sprzętu, limit bagażu niesionego przez tragarzy został podniesiony do 15kg, była możliwość dopłaty niewielkiej kwoty za nadbagaż (koniec końców, za nadbagaż nie policzono nam nic :)). Dodatkowo biuro zorganizowało generator umożliwiający ładowanie telefonów i baterii do aparatów każdego wieczoru. Dostępny był telefon satelitarny, umożliwiający bieżące relacjonowanie wyprawy do kraju (3 USD/min – tak jak w przypadku bagażu, Pakistańczycy nie policzyli nic za tę przyjemność – może dlatego, że korzystaliśmy z niej z umiarem). W sytuacjach kryzysowych (awaria generatora, kradzież kozy ;)), biuro stawało na wysokości zadania i sprowadzało ‘sprzęt’ zastępczy z położonej wioski położonej 70km od miejsca w którym się znajdowaliśmy. INSTAGRAMOWA RELACJA Z WYPRAWY 2019 (LINK)

Czego się spodziewać

Wyprawa fotograficzna Karakorum różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Wyjazdy organizowane w Karakorum są z reguły nastawione na sam trekking i dojście do Base Camp K2. Podczas naszej wyprawy najważniejsze będą zdjęcia, a trasa będzie dobrana w taki sposób, żeby w jak największym stopniu wykorzystać jej fotograficzny potencjał.

Warsztaty fotograficzne K2 przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Zapraszamy również osoby niezainteresowane fotografią – istnieje możliwość wzięcia udziału w samym trekkingu. Dzięki małej grupie (do 10 os. w przypadku 1 prowadzącego) będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Trzy tygodnie spędzone w Pakistanie z pewnością wystarczą, zeby rozwiać Wasze wszystkie fotograficzne wątpliwości i wnieść Wasze umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :))

Karakorum to góry wysokie, uczestnictwo w wyprawie nie wymaga co prawda obycia z dużymi wysokościami, niemniej jednak dobra kondycja fizyczna jest podstawą. Planowane trasy to maksimum ok. 8h trekkingu dziennie (podczas większości dni krócej), trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że poruszać będziemy się wyżej niż np. w Tatrach więc pokonanie trasy o takiej samej długości i przewyższeniu, będzie trudniejsze. W trakcie 14 dni trekkingu przewidziane są 4 dni odpoczynku. Zakładamy, że członkowie wyprawy powinni posiadać obycie w nocowaniu pod namiotem, i być przygotowane na niewygody z tym związane – codziennie przez prawie 2 tygodnie. Podczas trekkingu  zostanie Wam zapewniona pełna opieka – zarówno fotograficzna ze strony Light Guides, jak również logistyczna ze strony pakistańskiego biura – w postaci przewodnika, sirdara, tragarzy niosących Wasz ekwipunek (do 15kg/os.), kucharzy oraz ich pomocników.

Trasy wyprawy trekkingowej w karakorum wymagają obycia z górami, ale nie wymagają umiejętności wspinaczkowych – znacznie ważniejsza jest wystarczająca kondycja fizyczna. Wyprawa pod K2 będzie w dużej mierze przebiegała po lodowcu (podłoże kamieniste – nie lodowe), pokonywania mostów wiszących nad rzekami. W szczegółowym planie wyprawy posługujemy się skalą trudności odnoszącą się do kondycji fizycznej, nie do trudności technicznych. Trasa łatwa – do przejścia praktycznie przez każdego, kto miał styczność z górami, trasa trudna – dla osób z doświadczeniem z trekkingami w Tatrach lub Alpach.

W sierpniowe noce w Karakorum można spodziewać się temperatur między -5 st. C – aczkolwiek baardzo rzadko (ostatnie 2 lata najzimniej -2 st. C) a 5 st. C. Natomiast w dzień będzie to od 0 do 15 st. C (przed dojściem na lodowiec nawet do 30 st. C). 
Tak to się prezentowało w 2018: https://bit.ly/2pE0Tl1.

Hotele w Pakistanie nie należą do najczystszych, standardy sanitarne są bardzo niskie. W Skardu będziemy nocować w jednych z najlepszych obiektów, co nie zmienia faktu, że mając wybór skorzystalibyśmy z takiego samego zakwaterowania :) Od Askole, na trasie trekkingu spać będziemy w namiotach 2-osobowych. Istnieje możliwość dopłaty do oddzielnego namiotu – 10 USD/dzień. Namioty są wystarczająco duże, żeby pomieścić 2 osoby z całym dobytkiem.

Podczas wyprawy towarzyszyć będzie nam kucharz, który brał udział w wysokogórskich wyprawach m.in. z polskimi himalaistami. W trakcie trekkingu zapewnione będą 3 posiłki dziennie – rano, w połowie trasy i wieczorem, po dojściu do obozu.

Śniadanie – owsianka, płatki kukurydziane, jajka (omlet, smażone), paratha (lokalne pieczywo), musli, dżem, marmolada, nutella, herbata, kawa, mleko

Lunch – danie z curry z ryżem lub makaronem, spaghetti plus chiapatti, sardynki / tuńczyk z puszki, paratha, krakersy, ciastka słodkie, ciastka słone, cukierki, suszone owoce, owoce, ziemniaki, groszek, herbata, kawa, napoje z proszku itp.

Obiadokolacja – lompletny posiłek z zupą, dwoma rodzajami curry i ryżem lub spaghetti lub makaronem, mięso (baranina i kurczak), pizza, fasolka szparagowa, groszek zielony, soczewica, warzywa w formie sałatki, kawa, herbata.Deser: pudding,kheer mix, owoce, galaretka.

Plan wyprawy

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy harmonogram może zostać zmodyfikowany przez nas biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.  Plan zakłada powrót przez przełęcz Gondogoro La (5850m) – może zostać zmieniony po ocenie możliwości fizycznych uczestników. Jednocześnie, nawet w przypadku odgórnej decyzji o rezygnacji z przełęczy, jesteśmy w stanie zapewnić możliwość przejścia trasy przez przełęcz nawet 2 uczestnikom. Biuro pakistańskie zapewnia wtedy tragarzy i jedzenie dla osób, które zdecydowały się na powrót alternatywną trasą. Jest to jednoznaczne z rezygnacją z części fotograficznej wyprawy.

Poniższy plan jest opcją maksimum, przygotowaną na prośbę zgłoszonych do tej pory uczestników. Zakłada dodatkowo płatny przelot na trasie Islamabad – Skardu – Islamabad (ok. $150), dzięki któremu mamy 2 dodatkowe dni na fotografowanie (koszt obsługi pakistańskiego biura – $100/dzień/os. – płatne na miejscu). Plan jest dość ambitny (możliwe, że nie damy rady przejść bez odpoczynku do Urdukas), ale wlicza 2 dodatkowe dni, które będziemy mogli wykorzystać w razie sprzyjających warunków do fotografowania lub niesprzyjających do trekkingu.

Dzień 1: podróż do Skardu
Przelot z Polski do Pakistanu, przesiadka w Islamabadzie na lot do Skardu. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek przed dalszą podróżą do Askole. W czasie naszego odpoczynku, pracownicy Pakistańskiego biura będą załatwiać formalności związane z naszą rejestracją i pozwoleniami na trekking.
Dzień 2: skardu-askole (3000 m)

Przejazd jeepami ze Skardu do Askole – ostatniej zamieszkałej wioski na trasie. 96km odcinek zajmie nam ok. 7-8h! W trakcie jazdy zatrzymamy się na posiłek w przydrożnej restauracji. W Askole kolację ugotuje dla nas obozowy kucharz, który towarzyszyć nam będzie wraz z ekipą tragarzy podczas całej wyprawy. Nocleg w namiotach na wysokości ok. 3000 m. n.p.m.

Dzień 3: ASKOLE-JHOLA (3150 m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 550m / Suma zejść: 400m / Trudność: 1. część: łatwa, 2. część: średnia

 

Pierwszy dzień trekkingu – początek naszej prawdziwej przygody z Karakorum. Od momentu opuszczenia Askole będziemy polegać na tragarzach, którzy będą transportować nasz ekwipunek i jedzenie, zapewniając komfortowy przebieg ekspedycji. Udamy się do siedziby Centrak Karakoram National Park w celu rejestracji, skąd ruszymy w dalszą drogę. Miniemy dawne pole do gry w polo (przynajmniej wg lokalnej legendy;)), a następnie czeka nas przejście do Korofong (2-3h): na trasie wiszący most na rzece Biafo lub trawers lodowca Biafo w przypadku gdy most nie będzie otwarty. W przypominającym oazę Korofong, zjemy obiad w cieniu drzew. Potem czeka nas dalszy trekking do Jholi (2-3h) – na trasie przejście przez most wiszący nad rzeką Dumardo do obozu położonego nad jednym ze strumieni. Nocleg w namiotach.

 

Dzień 4: Jhola - Paiju (3450 m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 700m / Suma zejść: 370m / Trudność: 1. część: łatwa, 2. część: średnia

 

Relatywnie łatwy początek trasy (2-3h) – przejście nieopodal obozowiska Bardumal wzdłuż 2-kilometrowego brzegu rzeki Braldu. Przerwa obiadowa. Trekking do Paiyu: po ok 2-3h dojście do punktu z widokiem na język lodowca Baltoro, Cathedral Towers i K2 – po raz pierwszy na trasie. Payiu w języku Balti oznacza sól. U podnóży Payiu (6611m) znajdują się małe depozyty soli – lokalni mieszkańcy wierzą, że śnieg na szczycie Payiu jest ogromnym składem soli, z którego sól spływa w dół skalistymi zboczami.  Po dojściu do obozowiska Payiu (w lecie dość obleganego) – nocleg w namiotach.

 
Dzień 5: Paiju - Urdukas (4052 m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 6-7h / Suma podejść: 1010m / Suma zejść: 360m / Trudność: trudna

 

W zależności od decyzji organizatorów, po ocenie możliwości fizycznych grupy, wybierzemy jedną z dwóch opcji:
1) odpoczynek w Payiu i kolejnego dnia przejście do Urdukas
2) trekking do Urdukas i następnego dnia odpoczynek. Z uwagi na widoki rozpościerające się w kierunku Trango Towers preferowana jest druga opcja.

 

Trasa do Urdukas rozpoczyna się trawersem rejonu, w którym łączą się lodowce Payiu i Baltoro. Po pokonaniu tego odcinka planujemy obiad w okolicach Liligo.  Po posiłku przekroczymy Khuburse i zahaczymy o dwie moreny lodowcowe by w końcu dotrzeć do Urdukas – popularnego miejsca obozowania, zapewniającego niesamowite widoki na Trango Towers i Uli Biaho.

Dzień 6: Urdukas - odpoczynek

W Urdukas będziemy fotografować jedne z najpiękniejszych wierzchołków na trasie trekkingu: Trango Castle, Nameless Tower czy Uli Biaho. Baza położona jest na skarpie nad jeziorem, umożliwiając fotografowanie praktycznie z namiotu.

Dzień 7: Urdukas - Gore II (4380 m)

Długość trasy: 12km / Czas przejścia: 6-7h / Suma podejść: 520m / Suma zejść: 150m / Trudność: średnia-trudna

 

Na początku przejdziemy między szczelinami lodowca (łatwe) do Gore I usytuowanego naprzeciwko lodowca Yermanendo, spływającego z przełęczy Maszerbrum. Kolejne 2-3h to podejście na wschód, w górę lodowca Baltoro. Tego dnia nasze migawki spotkają się oko w oko z Muztagh Tower, Mitre Peak i Gasherbrumem IV :) Nocleg spędzimy w namiotach, w obozowisku Gore II, które usytuowane jest w skalno-lodowym terenie pośrodku lodowca.

Dzień 8: Gore II - Concordia (4650 m)

Długość trasy: 12km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 290m / Suma zejść: 70m / Trudność: średnia

 

Przed nami trasa z przepięknymi widokami – panorama perły Karakorum: min. Muztagh Tower, Gasherbrum IV, Mitre Peak i oczywiście K2. Kończymy trekking w Concordii – miejscu w którym łączą się lodowce: Baltoro, Abruzzi i Godwin Austen. W promieniu 15km od naszego obozu znajduje się aż 65 szczytów powyżej 6500m z czego 4 są ośmiotysięcznikami!

Dzień 9: Concordia - odpoczynek

Fotograficzna eksploracja okolic Concordii. Nocleg w namiotach.

Dzień 10: Concordia - K2 BC (5000 m) - Broad Peak BC

Długość trasy: 16km / Czas przejścia: 9-10h / Suma podejść: 350m / Suma zejść: 150m / Trudność: średnia

 

Trekking do Base Camp K2. W lipcu nalprawdopodobniej nie spotkamy tam wspinaczy, ale po dojściu do BC przejdziemy do K2 Memorial – miejsca upamiętniającego wspinaczy, którzy nie wrócili z Karakorum. Niestety w dużej mierze jest to “polskie” miejsce. Zdecydowanie warto odwiedzić. Następnie zejdziemy do BC Broad Peak, w którym spędzimy noc.

Dzień 11: Broad Peak BC - Concordia (4650 m)

Długość trasy: 5km / Czas przejścia: 2.5h / Suma podejść: 0m / Suma zejść: 200m / Trudność: średnia

 

Krótkie przejście do Concordii, skąd będziemy mieć kolejną szansę fotografowania najpiękniejszej panoramy w Karakorum.

Dzień 12: Concordia - Ali Camp (5000 m)

Długość trasy: 9.5km / Czas przejścia: 6h / Suma podejść: 360m / Suma zejść: 10m / Trudność: średnia

 

Tego dnia ruszymy w trochę mniej uczęszczaną trasę. Większość trekkingów wraca z Concordii do Askole. My ruszamy dalej w kierunku Ali Camp. Trasa w lipcu nie powinna wymagać specjalistycznego sprzętu. Po ok. 55-h trekkingu dojdziemy do skrzyżowania lodowców Baltoro z West Vigne Glacier. Obóz rozbijemy na wysokiej morenie nieopodal. Nazwa Ali cam pochodzi od imienia tragarza, który jako pierwszy przekroczył przełęcz Gondogoro i nocował właśnie w tym miejscu.

Dzień 13: Ali Camp - odpoczynek

Dzień poświęcony na odpoczynek, fotografowanie okolicy, przygotowanie do wejścia na przełęcz Gondogoro następnego dnia. W zależności od możliwości – rozważamy nocne wyjście na przełęcz, żeby sfotografować z niej wschód słońca (dla chętnych) lub wcześniejsze wejście na zachód i nocleg na przełęcz.

Dzień 14: Ali Camp - Gondogoro La (5585 m) - Khuspang (4600 m)

Długość trasy: 8km / Czas przejścia: 9-12h / Suma podejść: 800m / Suma zejść: 900m / Trudność: trudna

 

W przypadku wyjścia z Ali Cam – podubkę zaplanujemy przed wschodem słońca. Po porządnym śniadaniu, zakładamy uprzęrze i ruszamy w górę. Trasa nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, ale zakłada wykorzystanie lin poręczowych (poręczowanie wykonane jest przez Pakistańskie ekipy). Podczas podejścia potrzebne będą raki. Trasa na przełęcz to ok. 3h. Z Gondogoro La rozciąga się przepiękny widok na cztery 8-tysięczniki: K2, Broad Peak, Gasherbrum I i II. Schodząc w dół po raz pierwszy zobaczymy majestatyczną Laila Peak. Zejście w dół jest stosunkowo strome i wymaga skorzystania z poręczówek. Trasę kończymy w Khuispang (4600 m).

Dzień 15: Khuspang - Dalsampa (4150 m)

Długość trasy: 6km / Czas przejścia: 4h / Suma podejść: 100m/ Suma zejść: 550m / Trudność: łatwa

 

Kontynuujemy zejście lodowcem Gondogoro. Czeka nas stosunkowo łatwy dzień, podczas którego odpoczniemy po poprzednim dniu. Schodzimy do Dalsmpa. Po raz pierwszy od dłuższego czasu wchodzimy w teren pokryety roślinnością.

Dzień 16: Dalsampa - Saicho (3350 m)

Długość trasy: 12km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 0m/ Suma zejść: 800m / Trudność: łatwa

 

Trekking do Saicho przez dolinę Gondogoro. Dojdziemy do końca doliny gdzie podejmiemy decyzję o dalszej trasie. Mamy dwie opcje: trekking między klifami a lodowcem lub przejście na wprost nad urwiskiem skalnym. W miejscu spotkania obu szlaków, trasa robi się spacerowa. Dalej schodzimy mijając pierwsze zabudowania, przez pastwiska, dochodząc do początku doliny i obozowiska Saicho.

Dzień 17: Saicho - Hushe (3050 m) - Skardu

Długość trasy: 7km / Czas przejścia: 3-4h / Suma podejść: 0m / Suma zejść: 300m / Trudność: łatwa

 

Trekking zaczniemy wcześnie rano, żeby na trasie uniknąć upałów. Podążając za rzeką dorzemy do wioski Hushe, gdzie zakończymy naszą przygodę z Karakorum. W Hushe planuejmy być na tyle wcześnie, żeby jeszcze tego samego dnia ruszyć jeepami do Skardu.

Dzień 18: dzień zapasowy I

Najpewniej nie uda się zrealizować powyzszego planu w 100% (unikając np odpoczynku w Paiju). Dlatego zaplanowaliśmy dodatkowe dni na trasie trekkingu. Dni te mogą również zostać wykorzystane w przypadku szczególnie korzystnych warunków do fotografowania w najpiękniejszych miejscach lub odwrotnie – w przypadku kiedy będziemy chcieli zostać dodatkowy dzień w danym miejscu i poczekać na lepszą pogodę.

Dzień 19: dzień zapasowy II

J.w.

Dzień 20: Skardu - Islamabad

Dzień w Skardu, możliwość zakupu pamiątek, prezentów (polecamy kamienie szlachetne) i przepakowanie przed lotem. Po południu/wieczorem przelot do Islamabadu. Oczekiwanie na lotnisku na przesiadkę do Polski.

Dzień 21: przelot do Polski

Wylot w nocy z Pakistanu do Polski. W kraju będziemy wieczorem

Lista sprzętu do zabrania

 • śpiwór – temperatury w nocy będą wahać się przeważnie od 0 do 5 st. C, mogą się zdarzyć pojedyncze noce niewiele poniżej 0 (0 do 5 st. C raczej wystarczy, ale jeśli chcecie być w 110% przygotowani można zaopatrzyć się w śpiwór na -5 do -7 st. C).
 • karimata z dobrą izolacją lub mata samopompująca (polecamy Thermarest lub Klymit) + zestaw naprawczy
 • porządne buty trekkingowe – wodoodporne, koniecznie za kostkę (ale nie skorupy)
 • raki
 • uprząż (kask i lonża niewymagane, ale można wziąć)
 • ciepłe skarpety (polecamy wełnę)
 • kijki trekkingowe
 • rękawiczki
 • kapelusz zapewniający ochronę szyi i twarzy przed słońcem
 • czapka
 • dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne (ciemne, ale nie muszą być lodowcowe)
 • krem przeciwsłoneczny
 • filtr do uzdatniania wody (w wersji mini rekomendujemy Sawyer SP mini 128)
 • butelki na wodę / bukłak
 • podstawowa apteczka – leki na ból brzucha, przeziębienie, problemy gastryczne, plastry, poparzenia słoneczne itd.
 • wygodne długie spodnie trekkingowe – optymalnie 2 pary, z których jedna chroni przed deszczem
 • krótkie spodnie
 • warstwa docieplająca – polar/power stretch
 • kurtka puchowa (jeśli czujecie taką potrzebę przy temperaturze ok. 0)
 • kurtka z membraną chroniąca przed deszczem i wiatrem (np. Gore Tex)
 • szalik/buff/kominiarka – chroniące przed pyłem
 • plecak dzienny (na sprzęt foto i turystyczny na dany dzień)
 • torba transportowa ew. plecak z osłoną przeciwdeszczową (na pozostałe rzeczy niesione przez tragarza – limit 15kg)
 • biodegradowalne mydło
 • czołówka (+zapasowe baterie)
 • wygodne buty do wykorzystania w obozowisku
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej kletki
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy
 • baterie – mamy zapewniony generator, ale generatory też się psują. Warto mieć min. 5 baterii
 • ładowarki
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty wyprawy: planujemy wyjazd w lipcu 2024, dokładne daty zostaną podane po ustaleniu z pierwszymi 4 uczestnikami, po sprawdzeniu cen połęczeń lotniczych

Koszt: 12750 PLN + przeloty, ubezpieczenie, wiza

 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonego fotografa – zwycięzcy Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, konkursu Krajobraz Górski im. J. Sunderlanda, laureata Monovisions, Sony World Photo i wielu innych.
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
  N-Rent.pl – zniżka 40%
 • pomoc w załatwieniu wizy (list z zaproszeniem z Pakistanu dla uczestników)
 • opłaty na rzecz Central Karakorum National Park
 • opłaty za pozwolenia trekkingowe
 • briefing i debriefing w lokalnej instytucji rządowej
 • transfer z lotniska w Islamabadzie
 • przejazdy lokalne w Pakistanie
 • zakwaterowanie w miastach – hotele/pensjonaty (pokoje 2-os.)
 • zakwaterowanie podczas trekkingu – namioty (2-os.); istnieje możliwość dopłaty do jedynek
 • wyżywienie: w hotelach – śniadania, podczas trekkingu – pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja)
 • anglojęzyczny przewodnik górski, kucharz wraz z pomocnikami, sirdar – opłaceni wg obowiązujących stawek + ich wyżywienie i ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu/śmierci (na 6 osób przypada ok. 30 osób w ekipie)
 • tragarze niosący 15kg bagażu/os.
 • namioty (2-osobowe). Istnieje możliwość dopłaty do jedynek.
 • namiot mesy wyposażony w stoły, krzesła
 • ciepła woda do wzięcia prysznica
 • namiot-toaleta (na lodowcu)
 • wyposażenie kuchni, naczynia do gotowania, paliwo itp
 • generator do ładowania telefonów i baterii
 • telefon satelitarny (koszt połączeń nie jest wliczony)
 • koordynacja akcji ewakuacyjnej w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej
 • w przypadku decyzji o odłączeniu się od grupy i powrotu – tragarz oraz wyżywienie na drogę powrotną
 • przelot do Pakistanu i z powrotem (2300-3800 PLN)
 • wymagane (!) ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty akcji ratunkowej helikopterem na wysokości 5000m (min. $15000) polecamy: Bezpieczny Powrót PZU + PZA  (od 250 PLN)
 • koszt wydłużenia pobytu na miejscu ($100 / dzień)
 • koszt przelotów Islamabad – Skardu – Islamabad (ok. $150)
 • koszty wizy do Pakistanu (koszt: ok. $13)
 • koszt szczepień (polecamy WZW A+B, tężec, błonica, polio, dur brzuszny)
 • obiady i kolacje w hotelach (koszt posiłku ok. $5-8)
 • dodatkowe wydatki w hotelach (napoje, pranie itd.)
 • koszty połączeń z wykorzystaniem telefonu satelitarnego (ok.  $3 / min)
 • alkohol (do zabrania ze sobą – na miejscu nie ma!)
 • dodatkowe koszty związane z wydarzeniami losowymi niezależnymi od organizatorów: kataklizmy, blokady drogowe, demonstracje, lawiny kamienne, osuwiska itp
 • napiwki dla lokalnej obsługi (przewodnicy, tragarze, kierowcy) – zwyczajowe, ale nie wymagane
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste
 • wydatki związane z rezygnacją i wcześniejszym opuszczeniem wyprawy (oprócz jedzenia i tragarza na trasie trekkingu do Askole)
 • transport lokalny w przypadku wycofania się z uczestnictwa w wyprawie

COVID i zwrot zadatku

W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).

Zniżki i promocje

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki

KOSZULKA WYPRAWOWA

Dla każdej zapisanej osoby - wysokiej jakości koszulka wyprawowa gratis zaprojektowna przez Piotra Kowalczyka!

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 40% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 40% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku 3500 PLN. Wystarczy dodać do koszyka warsztat i opłacić zamówienie.  UWAGA: podana cena 12500 PLN jest ceną orientacyjną, może ulec zmianie w zależności od kursu dolara. Cenę potwierdzamy w momencie zapisu.

W przypadku braku możliwości realizacji wyprawy z przyczyn niezależnych od organizatora (np obostrzenia w podróży – COVID-19), zadatek podlega zwrotowi.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 60 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju
ul. Opalińskiego 7
01-645 Warszawa

Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000

Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Shopping Cart
Scroll to Top