Madera: 50 odcieni zieleni

Koszt

3680 zł

Daty wyprawy

29.04-6.05.2023

Poziom trudności

Łatwy, Średni

Wielkość grupy

8 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

Tomasz Przychodzień - fotograf krajobrazu

Tomasz Przychodzień

Light Guide

Swoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach. Z początku fotografowanie łączyłem z podróżami, z czasem stało się moim sposobem na życie. Od 2013 roku jestem członkiem Photographic Society of America. Ponad 300 moich pracy było prezentowanych na międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz wielokrotnie nagradzanych medalami PSA, Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP). W 2017 roku wygrałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic w kategorii krajobraz.

Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły. Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki.  Skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Koncentruję się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.

Opis warsztatów

Madera to dla nas Islandia południa. Miejsce nieskończonych fotograficznych możliwości – każdy znajdzie coś dla siebie.

Lubisz góry? Czekają na Ciebie jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych – podniebny szlak z Pico do Arieiro do Pico Ruivo czy słynna Ecumeada. Trekkingowo warto też odwiedzić szlaki wiodące przez góry wzdłuż levad do wodospadów.
Lubisz morze? Madera oferuje wspaniałe klify – półwysep Ponta de São Lourenço, formacje skalne – Ribeira de Janela, a także przepiękne rybackie wioski. Miłym dodatkiem są naturalne nadmorskie baseny ;)
Lubisz las? Mało jest miejsc na świecie, które mogą równać się z pogrążonymi we mgłach cedrami z Fanal, których historia sięga średniowiecza. Cała Madera porośnięta jest bujną roślinnością, która imponuje zielenią praktycznie przez cały rok.

Na plus w porównaniu z Islandią na pewno trzeba wymienić temperatury i kuchnię – zamiast zgniłego rekina, lokalne restauracje oferują świeże ryby i owoce morza razem z lampką maderskiego wina :)

Podczas pleneru fotograficznego na Maderze towarzyszyć Wam będzie Tomasz Przychodzień. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki wyspy, a Tomek podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu będziemy głównie fotografować zachody i wschody słońca, ale jeśli pogoda pozwoli poszukamy też możliwości wykorzystania światła w trakcie dnia. Pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Tomka).

Czego się spodziewać

Warsztaty fotograficzne na Maderze przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małej grupie, będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Tydzień na Maderze nie zrobi z Ciebie topowego pejzażysty lub pejzażystki, ale z pewnością wystarczą, żeby rozwiać fotograficzne wątpliwości i wnieść Twoje umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :)). Warsztaty będą inspiracją do dalszego rozwoju, pomogą w poszukiwaniu Twojego fotograficznego “Ja”.

Warsztaty na Maderze nie są bardzo wymagające trekkingowo. Do przejścia wszystkich tras wystarczy podstawowe obycie z górami. Najtrudniejszą trasą będzie średniotrudne przejście z Pico do Arieiro do Pico Ruivo (5.4km, ok. 3h, 880m przewyższenia, ekspozycja). Inne dni planujemy raczej łatwe szlaki (choć niektóre dłuższe – jak np. trasa z Parque Florestal das Queimadas do Caldeirão do Inferno – 16km w 2 strony). Największą przewidywaną trudnością może okazać sie konieczność relatywnie wczesnego wstawania, zwłaszcza po ubiegłonocnych dyskusjach o fotografii przy maderskim winie ;)

Kwiecień na Maderze nie różni się zbytnio od innych miesięcy. Średnia temperatura to ok. 18 stopni, należy się jednak przygotować zarówno na cieplejsze dni -/+25 stopni, jak i zimniejszą pogodę – do kilku stopni w górach. Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż aktualne wskazanie termometru.

Spędzimy tydzień w agroturystyce Quinta do Pântano – położonej w środkowej części wyspy, dzięki czemu dojazdy do fotografowanych miejsc nie powinny nam zająć więcej niż 1.5h. Miejsce oferuje dużą przestrzeń, przepiękny ogród, komfortowe waruniki życia (duży salon, z kominkiem stwarza korzytne warunki do nocnych dyskusji o fotografii przy winie :)). Mamy do dyspozycji 2 pokoje 2 osobowe, 2 miejsce noclegowe na antresoli (2 łazienki) oraz w razie potrzeby pokój położony w sąsiednim budynku. Rozważamy 1-2 noclegi pod namiotem – jeśli np. w Fanal będą się zapowiadać świetne warunki do fotografowania – zdecydowanie warto zostać tam od zachodu do wschodu słońca.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Wyjątkiem są śniadania – od gospodarzy codziennie dostaniemy lokalne pieczywo, owoce, sery, wędlinę, domowe dżemy. Poza tym planujemy stołować się w tradycyjnych lokalnych knajpach – każdy wedle swoich potrzeb. Oczywiście jeśli COVID pozwoli.

Plan warsztatów

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.

Dzień 1
Przylot na Maderę – zakwaterowanie w Quinta do Pântano. W zależności od godziny przylotu, w miarę możliwości zorganizujemy wieczorny plener dla uczestników, którzy przybędą przed zachodem słońca :) Wieczór przy maderskim winie.
Dzień 2

Wschód słońca w Porto Moniz. Fotografowanie nadmorskiego krajobrazu, odpoczynek. W razie potrzeby skorzystamy z naturalnych basenów, a potem spróbujemy Espetady w lokalnej knajpie. Zachód słońca na Boca do Corrida

Dzień 3

Wschód słońca na Ribeira de Janela. Odpoczynek, świeża ryba w restauracji Caravela w São Vicente. Zachód słońca w lesie Fanal – słynącego z przepięknych kilkusetletnych cedrów. Nocleg w namiocie lub powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 4

Wschód słońca w Fanal, fotografowanie porannych mgieł. Śniadanie w plenerze. Obiad. Fotografowanie popołudniem płaskowyżu Paul da Serra/Bica da Cana LUB Levada 25 Fontes i wodospad Risco.

Dzień 5

Całodniowy trekking do wodospadów Caldeirão Verde i Caldeirão do Inferno. Opcjonalnie wschód słońca w Porto da Cruz.

Dzień 6

Wschód słońca na Pico Ruivo, przejście “podniebnej” trasy do Pico do Arieiro. Odpoczynek, warsztaty Adobe Lightroom. Przegląd zdjęć zrobionych podczas wyjazdu.

Dzień 7

Fotografowanie wschodu słońca na Ponta de São Lourenço. Wykwaterowanie, transfer na lotnisko.

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:

 • ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
 • plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową, śpiwór ewentualnie termos, wodę i prowiant. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne i osobiste
 • śpiwór – nie planujemy spać w ekstremalnych warunkach, wystarczy taki z komfortem do ok. 5 stopni (powinno wystarczyć do 10, ale lepiej mieć zapas)
 • karimata lub materac pompowany
 • czołówka – obowiązkowo
 • buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.

Dodatkowo warto zabrać:

 • kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
 • okulary przeciwsłoneczne
 • kąpielówki – w zależności od tolerancji na temperaturę wody ;)

Ubrania w góry:

 • bielizna termoaktywna
 • warstwa docieplająca może być polar lub sweter puchowy
 • kurtka nieprzemakalna 
 • spodnie nieprzemakalne lub szybkoschnące
 • cienkie rękawiczki
 • czapka

Inne:

 • kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
 • ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
 • używki – każdy wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
 • baterie – w zimę potrafią szybko się rozładowywać – warto mieć min. 3 baterie
 • ładowarki
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy
 • laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom i Photoshop

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 29.04-6.05.2023
Koszt: 3 680 zł + przelot

Minimalna ilość uczestników: 5 osób. W przypadku niezgłoszenia się odpowiedniej liczby osób, zwracamy zadatek. W takiej sytuacji jest również możliwość potwierdzenia wyjazdu za dodatkową opłatą – do ustalenia z uczestnikami.

UWAGA: cena maleje wraz z liczbą uczestników

 • 6 osób: 3550 zł
 • 7 osób: 3290 zł
 • 8 osób: 2990 zł
 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonego fotografa pejzażu – zwycięzcy Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Krajobraz Gróski im. Jana Sunderlanda i wielu innych
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w N-Rent.pl – zniżka 30%
 • odbiór z lotniska, przejazdy lokalne na Maderze
 • opłaty wstępu, parkingi 
 • zakwaterowanie – pensjonat oraz przy sprzyjających warunkach w Fanal – namiot
 • przelot w miejsce realizacji warsztatu
 • ubezpieczenie podróżne 
 • wyżywienie
 • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste

COVID i zwrot zadatku

W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).

Zniżki promocje

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki

W KUPIE RAŹNIEJ

Przy większej liczbie uczestników, zaoferujemy każdemu dużo lepszą cenę

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie. W przypadku wyboru zadatku, zniżki zostaną odjęte z drugiej raty za warsztaty.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju ul. Opalińskiego 7 01-645 Warszawa Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000 Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.
Shopping Cart
Scroll to Top