Persiedy w Bieszczadach

Koszt

990 zł

Daty wyprawy

7-09.08.2021

Poziom trudności

Łatwy

Wielkość grupy

8 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Prowadzący warsztaty

DSA0773 wb 2

Piotr Lisowski

Space Guide

Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a czasem w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

Oktawian Kycia

Oktawian Kycia

Star Guide

Fotografia to nierozłączna część mojego Ja, która towarzyszy mi od 10 roku życia. To ona nauczyła mnie dostrzegania piękna we wszystkim, co mnie otacza. Jest moją wielką przygodą i wspaniałą odskocznią od marazmu codzienności. Umożliwia mi podróże w inne światy i wymiary. Przechodziłem etapy fotografii analogowej, siedząc nocami w ciemni i obserwując, jak wyłania się czarno-biały obraz w wywoływaczu. Z czasem pojawiły się coraz lepsze sprzęty i nowe możliwości, a moja zabawa przerodziła się w wielką pasję i trwa po dziś dzień. Przełom nastąpił w roku 2016, gdy rozpocząłem przygodę z astrofotografią krajobrazową. Kosmos fascynuje mnie od zawsze, jest wspaniały i tajemniczy a Droga Mleczna obecnie jest najważniejszym kierunkiem w mojej fotografii. Lubię dzielić się wiedzą i zarażać innych moją pasją. Fotografowanie Kosmosu pozwala pokazać więcej niż dostrzega ludzkie oko.

Opis warsztatów

Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych górskich rezerwatów w Polsce a od 2013 roku także Park Gwiezdnego Nieba. Drugi pod względem wielkości w Europie i jeden z dwóch w Polsce obejmuje olbrzymi obszar o powierzchni prawie 114 tysięcy hektarów. W sierpniu słońce schodzi poniżej 18 stopni za horyzont i  wracają noce astronomiczne, na niebie możemy podziwiać pionową wstęgę Mlecznej Drogi, której towarzyszy deszcz Perseidów.  Zapraszamy was do tej cudnej krainy by spadające gwiazdy, Mleczną Drogę  i zachody słońca w wolnej od zanieczyszczenia światłem dzikiej Bieszczadzkiej Krainie. Podczas warsztatów zabierzemy Was w miejsca pozwalające rozkoszować się niebem wolnym od zanieczyszczenia światłem i nastrojowymi pierwszymi planami do gwiezdnych fotografii. Będziemy łowić magiczne zachody  słońca,  spadające gwiazdy i zakamarki Mlecznej Drogi. Pokażemy wam  kreatywne i skuteczne sposoby na to, jak fotografować  nocą, by zdjęcia  były nie tylko poprawne technicznie ale wciągające  widzów. Zobaczymy Bieszczadzkie góry, łąki i lasy a nad nimi, otchłań rozgwieżdżonego nieba, zabierzemy was w  specjalnie wyszukane  zakamarki Bieszczad, by wasz kadry były niepowtarzalne. Warsztaty planujemy w takim terminie by możliwe było zarówno fotografowanie Mlecznej Drogi jak i Perseidów dzięki zbliżającej się kulminacji aktywności roju.

Podczas pleneru Perseidy 2021 towarzyszyć Wam będą Piotr Lisowski i Oktawian Kycia. Poznacie zarówno podstawowe techniki fotografowania w plenerze jak i tajniki fotografii nocnej. W tym roku  księżyc, zbliżając się do nowiu będzie wschodził w późnych godzinach nocnych co poza Perseidami pozwoli na wykonanie także zdjęć Mlecznej Drogi. Niebo sprawi, że będziemy nieco niewyspani ale by zmaksymalizować połowy meteorów tak zaplanujemy godziny i miejsca obserwacji i fotografowania, byście mogli podziwiać ten spektakl z pierwszych rzędów. Nauczymy was zarówno podstaw fotografii nocnej jak i bardziej kreatywnego wykorzystania światła w plenerze z wykorzystaniem lamp błyskowych włącznie. Nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych i kreowania własnego światła tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu na plener fotograficzny Perseidy pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu od najprostszych  jedno-naświetleniowych ekspozycji przez   łączenie ekspozycji, stackowanie i śledzenie gwiazd.  A ponad to  nasze autorskie patenty na kreatywne oświetlenie i efektowne pierwsze plany.

Czego się spodziewać

Warsztaty fotograficzne  Perseidy w Bieszczadach  przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małej grupie, będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, czy zastanawiasz się nad zakupem montażu, lub tylko chcesz sprawdzić czy  fotografia gwiazd jest dla ciebie, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania astro krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Trzy dni spędzone pod bieszczadzkim niebem  nie zrobią z Ciebie topowego astrofotografa, ale z pewnością wystarczą, żeby rozwiać fotograficzne wątpliwości i wnieść Twoje umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :)). Warsztaty będą inspiracją do dalszego rozwoju, pomogą w poszukiwaniu Twojego fotograficznego “Ja”.

Warsztaty astro krajobrazu z uwagi na swój charakter nie są wymagające trekingowo. Bardziej od kondycji przyda się kawa w termosie, składane siedzisko,  cieplejsze ubranie i cierpliwość. Wystarczy podstawowa kondycja fizyczna pozwalająca na krótkie podejścia w górę łatwym technicznie szlakiem. Wyjścia na zachód czy wschód słońca są opcjonalne.  Największą przewidywaną trudnością może okazać się niewyspanie po długich godzinach fotografowania w nocy, które postaramy się odespać wstając później niż normalnie. Drugą trudnością są warunki pogodowe i fakt, że nocą zawsze robi się chłodno. Na to jednak można się przygotować  dobierając garderobę i gadżety.

Sierpień w Bieszczadach to okres optymalny pogodowo. Po lipcowych burzach, można liczyć na mniej deszczową porę,  w dzień oczekiwać upałów. Noce jednak potrafią być są chłodne. 

Nawet latem nad ranem robi się zimno, dlatego nalegamy by sumiennie podejść do tematu doboru garderoby. Będziemy przebywać pod gołym niebem długie godziny dlatego sweter puchowy, cienka czapka, a nawet lekkie rękawiczki są elementami, których nie wypada pominąć. Z uwagi na możliwe podmuchy wiatru, warto wyposażyć się w membranowe kurtki i spodnie. Kondensacja pary w nocy  pozostawi trawy mokre, możemy też trafić na deszcz – choćby przelotny, dlatego należy wyposażyć się w obuwie, które sprosta w/w warunkom ochronę.

Na bazę noclegową wybierzemy bezpieczny  obiekt raczej na uboczu, z którego korzystanie nie będzie niosło dużego ryzyka zakażenia COVID19.  Obiekty wybieramy zwykle tak by  posiadały dobrze wyposażoną kuchnię co w przypadku ograniczeń epidemicznych dla restauracji jest plusem.  Proszę mieć na uwadze, że większość nocy będziemy spędzać w plenerze, a kwatera będzie miejscem zajęć teoretycznych, obróbki i odsypiania, dlatego należy zabrać karimatę i śpiwór.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Zwykle z uwagi na wczesne wyjścia w plener i późne powroty, śniadania i kolacje przygotowujemy sami w obiekcie zakwaterowania. Obiady będziemy jeść wspólnie w tradycyjnych  lokalnych  karczmach lub skorzystamy z dostępu do kuchni w obiekcie.

Plan warsztatów fotograficznych na Perseidy Bieszczady 2021

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.  Noclegi i wykłady mamy w  miejscowości Rabe.38-710 Czarna

Dzień 1

Dzień 1 – 07.08.2021

10:00
Przyjazd do miejsca zakwaterowania,

11:30-12:00
Wprowadzenie:

 • sprzęt – co nam potrzeba i w jaki sposób najlepiej wykorzystać posiadane zasoby;
 • kompozycja – czyli jak budować kadr, żeby było ciekawie;
 • ISO, czas, przysłona, ogniskowa w kontekście fotografii krajobrazowej a szczególnie nocnej.
 • ostrzenie w warunkach ciemności.

12:30-14:30

 • dojazd do szlaku;
 • trekking na Bukowe Berdo.

18:30-

 • fotografowanie zachodu słońca;
 • zejście z Połonin i fotografia nocna.
Dzień 2

Dzień 2 – 08.08.2021

10:00-17:00
Zajęcia teoretyczne i obróbka 

 • omówienie fotografii z poprzedniego dnia, analiza i wyciągnięcie praktycznych wniosków,   zajęcia z obróbki, rozmowy o fotografii;
 • obiad.

17:00 

 • wyjazd lub wyjście na szlak lub punkt widokowy.

18:30-

 • fotografowanie zachodu słońca;
 • fotografia nocna.
Dzień 3

Dzień 3 – 09.08.2021

4:00-9:00

 • (ELEMENT OPCJONALNY) pobudka;
 • wyjazd na punkt widokowy lub trekking na Połoniny;
 • fotografowanie wschodu słońca;
 • śniadanie;
 • zejście w dół, przejazd do kwatery.

10:00-14:00

zajęcia z obróbki, podsumowanie.

14:30

Pożegnanie

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:

 • Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd;
 • Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia i statywu;
 • Śpiwór –  jest na tych warsztatach wymagany, by uprzyjemnić sobie długie nocne godziny fotografowania pod gołym niebem, odpocząć i spać do wschodu jeśli grupa zdecyduje się na taki fakultatywny element warsztatów;
 • Karimata –  jest obowiązkowa ze względu na długie przebywanie w plenerze, ewentualność drzemki czy konsumpcję posiłków.  Do siedzenia może zabrać, może przydać się składane krzesełko;
 • Czołówka – obowiązkowo z czerwonym światłem, najlepiej by czerwony był oddzielnym trybem, pozwoli  uniknąć zepsutych światłem zdjęć;
 • Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę;
 • Stuptuty – trawa będzie mokra zwłaszcza nad ranem   więc polecamy.

Dodatkowo warto zabrać:

 • Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji – jeśli pójdziemy na opcjonalny wschód słońca na którąś z Połonin.

Ubrania na plener:

 • bielizna termoaktywna;
 • sweter puchowy  lub kurtka puchowa, ewentualnie primaloft (warstwa termiczna będzie szczególnie potrzebna z uwagi na długi czas jaki spędzimy w plenerze nocą);
 •  kurtka membranowa nieprzemakalna;
 • spodnie membranowe;
 •  rękawiczki;
 • czapka;
 • cieplejsze  skarpetki.

Inne:

 • Kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami;
 • Ubrania cywilne – j.w.;
 • Używki -Każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi.
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
 • mogą się przydać także obiektywy z ultra szerokim kątem
 • filtry (opcjonalnie, filtry light pollution )
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy jest to akcesorium niezbędne na tych warsztatach (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
 • baterie – w długie wiosenne noce  potrafią szybko się rozładowywać – warto mieć min. 3 baterie
 • ładowarki
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 7-9.08.2021
Koszt: 990 zł

 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonych astrofotografów;
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
  N-Rent.pl – zniżka 30%;
 • przejazdy lokalne;
 • opłaty wstępu do parku oraz parkingi;
 • zakwaterowanie istnieje możliwość dopłaty do jedynek.
 • przejazd w miejsce realizacji warsztatu;
 • ubezpieczenie podróżne;
 • wyżywienie;
 • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania;
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste.

Zniżki promocje

FIRST MINUTE

10% zniżki dla dwóch pierwszych zgłoszeń osób nie będących jednocześnie duetem (w przypadku duetu, obowiązuje zniżka dla 1 osoby).

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki.

1-2-3-4

Zniżka dla stałych uczestników. Drugie warsztaty -5%, trzecie -10%, czwarte -15%. Piąte warsztaty - liczymy od zera (ale zamiast zniżki dostaniecie prezent - niespodziankę :))

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Wszystkie promocje łączą się ze sobą. Możliwe jest uzyskanie zniżki nawet 35%! Jeśli chcesz skorzystać, przed zapisem zadzwoń pod 691 286 789, skalkulujemy rabat i podamy Ci odpowiedni kod.

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.

Wyczyść
Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 605 999 502 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju
ul. Opalińskiego 7
01-645 Warszawa

Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000

Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Shopping Cart
Przewiń do góry