Dlaczego warto?
- Odwiedzisz z nami najpiękniejsze polskie góry - Tatry, Pieniny i Bieszczady
- Sfotografujesz wschody i zachody słońca ze szczytów takich Rysy, Sokolica (nie mylić z Soplicą), czy Tarnica
- Zobaczysz jak wygląda w praktyce praca fotografa krajobrazu i przekonasz się dlaczego warto być na szczycie już w wschodzie słońca :)
- Nauczysz się jak organizować wypady fotograficzne (logistyka, planowanie, przygotowanie pod względem sprzętowym, wykorzystanie warunków pogodowych)
- Uzyskasz szczery feedback dot. swoich zdjęć i sugestie co możesz poprawić. Nasze warsztaty nie polegają na wzajemnym poklepywaniu się po plecach
- Dowiesz się jak wycisnąć maksimum z posiadanego sprzętu fotograficznego
- Otrzymasz indywidualne odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze, fotograficzne pytania
- Spędzisz tydzień w doborowym towarzystwie
Prowadzący warsztaty

Tomasz Przychodzień
Light GuideSwoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach. Z początku fotografowanie łączyłem z podróżami, z czasem stało się moim sposobem na życie. Od 2013 roku jestem członkiem Photographic Society of America. Ponad 300 moich pracy było prezentowanych na międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz wielokrotnie nagradzanych medalami PSA, Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP). W 2017 roku wygrałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic w kategorii krajobraz.
Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły. Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki. Skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Koncentruję się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.
email:t@przychodzien.com
telefon:+48 691 286 789
Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze losowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym z ekipy Light Guides.
Opis warsztatów
Gdzieś między pastelowymi blokowiskami, budkami z kebabem, istnieje kraina – urzekająca pięknem, zachwycająca od pierwszego wejrzenia. Strzeliste górskie granie Tatr, zamglone pienińskie szczyty, zielone bieszczadzkie połoniny – raj dla każdego fotografa pejzażu. Polska potrafi być piękna. Chcemy Wam to pokazać! Zapraszamy na fotograficzną podróż po najpiękniejszych górskich zakątkach naszego kraju.
W ciągu 7 dni odwiedzimy Tatry, Pieniny i Bieszczady i miejc
podejściach, częściowo po trasach ze sztucznymi ułatwieniami, tzw. via ferratach. Wyprawa nie jest przeznaczona dla niedzielnych turystów, odwiedzimy szczyty trudniej dostępne i pomimo dużej popularności Dolomitów, mało obfotografowane. Zabierzemy Was na Averau, z którego rozcoąga się najpiękniejsza (zdaniem Tomka) panorama Dolomitów. Planujemy również ferraty Merlone, Torre di Toblin – oczywiście jeśli pogoda pozwoli. Nie zabraknie takich miejscówek jak Torri del Vajolet czy słynne dolomickie przełęcze. Tydzień spędzony we Włoszech sprawi, że w dniu wyjazdu do Polski zaczniecie planować powrót w te rejony.
Podczas pleneru towarzyszyć Wam będą Tomasz Przychodzień, znający Dolomity jak własną kieszeń. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Dolomitów, a prowadzący podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Tomka).
Czego się spodziewać
Wyprawa fotograficzna Polska Jest Piękna – Kierunek: Wschód różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Nie jest przeznaczona dla osób oczekujących zwiedzania jak największej liczby atrakcji turystycznych, czy ekspresowego pokonywania ultradługich górskich szlaków. Choć wyprawa da nam czas na podziwianie niesamowitych krajobrazów, nastawiamy się w 100% na fotografowanie. Dowiecie się jak wygląda życie fotografa krajobrazu w praktyce, jak to jest spędzić wschód czy zachód słońca na szczycie i dlaczego warto tam być o “niestandardowej” porze zamiast 12 w południe :) Pokażemy Wam jak zaplanować plenery, żeby fotografowanie nie przypominało codziennej gonitwy w korporacyjnym biurowcu. Zobaczycie jak (i gdzie) najlepiej szukać światła i dlaczego czasem warto się zatrzymać na chwilę, żeby zobaczyć więcej. Na pewno nie zabraknie miejsca na wieczorne rozmowy o fotografii (i nie tylko), integrację, a same trasy które będziemy pokonywać dostarczą niezapomnianych przeżyć – także pod kątem trekkingowym.
Warsztaty fotograficzne w Dolomitach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małym grupom i dwóm prowadzącym jesteśmy w stanie dostosować program indywidualnie do każdego z uczestników, dlatego niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat.
Trudno nie będzie, ale bardzo łatwo też nie :) Na pewno nie, jeśli masz już jakieś obycie z górami. W Pieninach i Bieszczadach planujemy proste i relatywnie krótkie podejścia, w Tatrach natomiast przyda się trochę kondycji. Planujemy tam całodzienny trekking.
Jesienią trudno jest przewidzieć temperaturę, zakładamy, że za dnia zmieści się w zakresie 0-15 stopni, choć zdarzają się zimne noce i poranki witające nas przymrozkiem. Dobrze być przygotowanym na fotografowanie o świcie i zmierzchu w temperaturach ok. 0 stopni Celsjusza.
Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki w górach. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż aktualne wskazanie termometru.
Jeszcze nie wiemy gdzie będziemy spać :) Piękno fotografii pejzażu polega na tym, że szukając najpiękniejszych kadrów, plan działania trzeba na bieżąco modyfikować dostosowując go do pogody.
Zakładamy część noclegów w schroniskach, część w pensjonatach – w zależności od potrzeb.
Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Polecamy zabrać ze sobą żywność na 2-4 dni, którą łatwo można będzie przyrządzić w plenerze – np. liofilizowane lunche, kaloryczne owsianki na śniadania, przekąski (batony, słodycze itp). Jeśli aktualny plan warsztatów na to pozwoli, będziemy korzystać z bufetów w schroniskach lub restauracji po drodze.
Spotykamy się w Zakopanem, stamtąd zabieramy Was w dalszą podróż 9-osobowym busem typu Opel Vivaro/Renault Traffic. Kończymy w miejscu startu tak, żebyście mogli odebrać swoje samochody z parkingu (jeśli dotyczy).
Plan warsztatów
Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.
Lista sprzętu do zabrania
Podstawa:
- Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
- Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową śpiwór ewentualnie termos, wodę i prowiant. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne, i osobiste.
- Śpiwór – do spania w schronisku – wystarczy z komfortem 10 stopni.
- Czołówka – obowiązkowo
- Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.
Dodatkowo warto zabrać:
- Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
- Okulary przeciwsłoneczne
Ubrania w góry:
- bielizna termoaktywna
- sweter puchowy, lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft (warstwa termiczna będzie szczególnie przydatna na większych wysokościach przy fotografowaniu w wietrznych warunkach)
- kurtka membranowa nieprzemakalna
- spodnie membranowe
- ciepłe rękawiczki
- czapka
- ciepłe skarpety
Inne:
- Kosmetyki i środki higieny osobistej – każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
- Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
- Używki – każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
- aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
- obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
- filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
- statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
- wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
- baterie – prąd nie zawsze będzie dostępny – warto mieć min. 3 baterie
- powerbank – jeśli przyjdzie nam spędzić np 2 dni bez prądu – przyda się do podładowania telefonu lub baterii
- ładowarki – bo aparatu dobrze mieć ładowarkę z możliwością podłączenia do powerbanka
- karty pamięci
- dysk do backupu zdjęć
- telefon komórkowy
Nosić ze sobą będziemy dużo, więc zalecamy wziąć tyle ile realnie będziesz w stanie wnieść na górę. Próbowaliśmy z 25kg, ale nie rekomendujemy :) Chcąc fotografować w trakcie trekkingów, dobrze zaopatrzyć się w sensowny system transportu sprzętu np. Cotton Carrier – polecamy uprząż CCS G3.
Daty i koszt
Daty warsztatów: 9.09-16.09.2023
Koszt: 3 490 zł
Minimalna ilość uczestników: 5 osób. W przypadku niezgłoszenia się odpowiedniej liczby osób, zwracamy zadatek. W takiej sytuacji jest również możliwość potwierdzenia wyjazdu za dodatkową opłatą.
UWAGA: cena maleje wraz z liczbą uczestników
- 4 osoby: 3990 zł (dopłata 500 zł)
- 5 osób: 3490 zł
- 6 osób: 2990 zł
- 7 osób: 2690 zł
- 8 osób: 2550 zł
- przejazdy lokalne pomiędzy fotografowanymi miejscówkami
- plener fotograficzny pod okiem doświadczonych fotografów pejzażu
- możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
N-Rent.pl – zniżka 30% - opłaty wstępu do parków oraz parkingi
- zakwaterowanie – w schroniskach/pensjonatach
- ubezpieczenie podróżne
- wyżywienie
- napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
- ubrania turystyczne, rzeczy osobiste
COVID i zwrot zadatku
W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).
Zniżki promocje
Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki
Przy większej liczbie uczestników, zaoferujemy każdemu dużo lepszą cenę
Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze
Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów
Zapisy
Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.
Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.
Napisz nam jeśli nie pasują Ci daty, kto wie, może zaproponujemy inny termin?
Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:
Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju ul. Opalińskiego 7 01-645 Warszawa Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000 Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.