Dlaczego warto?
- Poczęstujemy Cię solidną porcją żelaza - wspinając się po via ferratach zobaczysz najpiękniejsze góry Europy z perspektywy niedostępnej dla niedzielnych turystow
- Sfotografujesz wschody i zachody słońca ze szczytów takich jak Averau, Cima Cadin czy Torre di Toblin
- Obudzisz się rano w namiocie na wysokości ponad 2500m z widokiem na najwspanialsze panoramy Dolomitów bezpośrednio z "okna" :)
- Nauczysz się jak organizować wypady fotograficzne (logistyka, planowanie, przygotowanie pod względem sprzętowym, wykorzystanie warunków pogodowych)
- Uzyskasz szczery feedback dot. swoich zdjęć i sugestie co możesz poprawić. Nasze warsztaty nie polegają na wzajemnym poklepywaniu się po plecach
- Dowiesz się jak wycisnąć maksimum z posiadanego sprzętu fotograficznego
- Otrzymasz indywidualne odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze, fotograficzne pytania
- Spędzisz tydzień w doborowym towarzystwie
Prowadzący warsztaty

Tomasz Przychodzień
Light GuideSwoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach. Z początku fotografowanie łączyłem z podróżami, z czasem stało się moim sposobem na życie. Od 2013 roku jestem członkiem Photographic Society of America. Ponad 300 moich pracy było prezentowanych na międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz wielokrotnie nagradzanych medalami PSA, Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP). W 2017 roku wygrałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic w kategorii krajobraz.
Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły. Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki. Skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Koncentruję się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.
email:t@przychodzien.com
telefon:+48 691 286 789
Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze losowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym.
Opis warsztatów
Dolomity to góry, którymi nie sposób się nie zachwycić. Urzekają swoim pięknem od pierwszego spojrzenia. Majestatyczne kamienne wieże, zielone doliny uzupełnione charakterystyczną architekturą, sprawiają, że fotograficznie jest to jedno z najpiękniejszych zakątków ziemi. Wrzesień to jeden z najlepszych okresów na odwiedziny – stosunkowo przyjazne temperatury, dynamiczna pogoda i jednocześnie brak burz sprawiają, że fotografowanie jest przyjemne, a kadry – rewelacyjne. Podczas wyprawy zabierzemy Was w miejsca pozwalające poczuć magię Dolomitów.
W przeciwieństwie do klasycznej wersji naszych warsztatów, Żelazne Dolomity skupią się na trudniejszych podejściach, częściowo po trasach ze sztucznymi ułatwieniami, tzw. via ferratach. Wyprawa nie jest przeznaczona dla niedzielnych turystów, odwiedzimy szczyty trudniej dostępne i pomimo dużej popularności Dolomitów, mało obfotografowane. Zabierzemy Was na Averau, z którego rozcoąga się najpiękniejsza (zdaniem Tomka) panorama Dolomitów. Planujemy również ferraty Merlone, Torre di Toblin – oczywiście jeśli pogoda pozwoli. Nie zabraknie takich miejscówek jak Torri del Vajolet czy słynne dolomickie przełęcze. Tydzień spędzony we Włoszech sprawi, że w dniu wyjazdu do Polski zaczniecie planować powrót w te rejony.
Podczas pleneru towarzyszyć Wam będzie Tomasz Przychodzień, znający Dolomity jak własną kieszeń. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Dolomitów, a prowadzący podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Tomka).
Czego się spodziewać
Wyprawa fotograficzna Żelazne Dolomity różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Nie jest przeznaczona dla osób oczekujących zwiedzania jak największej liczby atrakcji turystycznych – nie będziemy odwiedzać znanych kościołów, zapchanych turystami kurortów. Koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej poznać Dolomity, na własne oczy przekonać się dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych gór świata. Wyprawa da nam czas na podziwianie niesamowitych krajobrazów oraz uwiecznienie ich na fotografiach wykorzystując jak najlepiej zastane warunki oświetleniowe.
Warsztaty fotograficzne w Dolomitach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małym grupom i dwóm prowadzącym jesteśmy w stanie dostosować program indywidualnie do każdego z uczestników, dlatego niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat.
Nie bez kozery określiliśmy trudność warsztatów jako średnie/trudne. Wyprawa nie jest przeznaczona dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górami. Niezła kondycja fizyczna umożliwiająca kilkugodzinny trekking jest wymagana. Mile widziane jest choć niewielkie, np. kilkurazowe doświadczenie na ściance wspinaczkowej, ale przewidujemy raczej łatwe ferraty. Jeśli to dla Ciebie pierwszy raz – nie ma problemu – zapraszamy! Czynnikiem dyskwalifikującym jest na pewno lęk przestrzeni i strach przed ekspozycją. Pamiętaj też, że po zmroku i przed świtem jest ciemno ;) Bywa, że wchodzić i schodzić będziemy przy światłach naszych czołówek. Trudność ferrat będziemy na bieżąco dostosowywać do możliwości grupy – jeśli będą ku temu sprzyjające warunki, możemy zdecydować o wyborze trudniejszej trasy.
We wrześniu w Dolomitach zwykle w trakcie dnia temperatura mieści się w zakresie 5-15 stopni, choć zdarzają się zimne noce i poranki witające nas przymrozkiem. Dobrze być przygotowanym na fotografowanie o świcie i zmierzchu w temperaturach ok. 0 stopni Celsjusza. We wrześniu nie ma zwykle burz, co jest istotne w przypadku poruszania się po trasach z żelaznymi ułatwieniami. Na pewno przyjamniej część wyjazdu będzie deszczowa – nie zawsze z powodu pogody ferraty będą dostępne. W takich sytuacjach będziemy wybierać raczej trasy trekkingowe. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – najlepsze warunki do fotografowania występują zwykle po deszczu.
Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki w górach. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż aktualne wskazanie termometru.
Jeszcze nie wiemy gdzie będziemy spać :) Program warsztatów i odwiedzane miejsca będziemy wybierać na bieżąco, dostosowując się do aktualnych prognoz. Ramowy plan zakłada spędzenie min. połowy noclegów pod namiotem. Nie wykluczamy skorzystania też z bunkrów z czasów I Wojny Światowej – jako dodatkowej atrakcji. Zawsze dobrze być o wschodzie na szczycie lub pod ścianą. Część noclegów – ze względów sanitarno-higienicznych, na pewno spędzimy w schroniskach lub pensjonatach z dostępem do prysznica i ciepłej wody. Wszystkie noclegi zapewniamy w cenie pleneru. Namioty udostępniamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnego.
Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Polecamy zabrać ze sobą żywność, którą łatwo można będzie przyrządzić pod namiotem – liofilizowane lunche, kaloryczne owsianki na śniadania, przekąski (batony, słodycze itp). Jeśli aktualny plan warsztatów na to pozwoli, będziemy korzystać z bufetów w schroniskach lub restauracji po drodze.
W cenie warsztatów oferujemy dojazd w Dolomity i przejazdy lokalne 9-osobowym busem typu Opel Vivaro/Renault Traffic.
Plan wyprawy fotograficznej w Dolomity
Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.
Przejazd z Polski w Dolomity. Wyjazd w godzinach wieczornych tak, żeby kolejnego dnia dojechać na zachód słońca. W zależności od wybranej trasy, uczestników zbierzemy z kilku miejsc na trasie przejazdu
Trekking od Cinque Torri to Rifugio Averau, przepakowanie i ruszamy na pierwszą ferratę. Krótkie podejście na Averau, fotografowanie o zachodzie słońca panoramy z widokiem na Rifugio Nuvolau, Ra Guselę, Passo Giau i Monte Pelmo. Nocleg pod namiotem
Lekki dzień na regenerację. Wschód słońca ze szczytu Averau. Odpoczynek, przejście do Rifugio Nuvolau. Fotografowanie zachodu słońca. Nocleg pod namiotem
Wschód słońca na Ra Guseli (via ferrata). Zejście w kierunku Cinque Torri. Przejazd pod Tre Cime. Przejście do Rifugio Locatelli. Fotografowanie zachodu słońca. Nocleg w schronisku lub bunkrze w czasów I Wojny Światowej
Wejście na wschód słońca na Torre di Toblin. Fotografowanie Tre Cime “z góry”. Przejście do Rifugio Pian di Cengia. Zachód z widokiem na Croda dei Toni. Nocleg w namiocie
Fotografowanie wschodu słońca praktycznie z namiotu. Powrót na parking, przejazd, podejście pod ferratę Merlone. Dla chętnych wejście na Cima Cadin, opcjonalnie fotografowanie zachodu słońca w kierunku schroniska Fonda Savio
Wejście ferratę Merlone na szczyt Cima Cadin. Fotografowanie pięknej panoramy z widokiem prawie 360 stopniu, obejmujęcym m.in. Tre Cime i Marmoladę. Zejście w dół, przejazd do Passo Tre Croci. Wjazd kolejką do Rifugio Son Forca. Podejście do zamkniętego schorniska Rifugio Lorenzi. Fotografowanie zachodu słońca z mostu, który Sylvester Stallone pokonywał w filmie Cliffhanger :) Nocleg w opuszczonym winterraumie (dla 4 osób max – reszta – namiot)
Wschód z okolic Rifugio Lorenzi, zejście w dół, lub opcjonalnie pokonanie całej ferraty Dibona i zejście na parking. Powrót do Polski
Lista sprzętu do zabrania
Podstawa:
- Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
- Sprzęt na ferraty – uprząż wspinaczkowa, lonża, kask, rękawiczki. Dobrze dokupić ekspres do odpoczynku.
- Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową śpiwór ewentualnie termos, wodę i prowiant. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne, i osobiste.
- Śpiwór – minimum 0 st. C komfortu, optymalnie na drobny przymrozek
- Karimata lub materac – obowiązkowo. Im bardziej komfortowy, tym lepszy, ale pamiętaj, że sam się nie wniesie, więc dobrze nie przesadzić z ciężarem :)
- Czołówka – obowiązkowo
- Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej buty trekkingowe za kostkę.
Dodatkowo warto zabrać:
- Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
- Okulary przeciwsłoneczne
Ubrania w góry:
- bielizna termoaktywna
- sweter puchowy, lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft (warstwa termiczna będzie szczególnie przydatna na wyższych wysokościach przy fotografowaniu w wietrznych warunkach)
- kurtka membranowa nieprzemakalna
- spodnie membranowe
- ciepłe rękawiczki
- czapka
- cieplejsze skarpetki
Inne:
- Kosmetyki i środki higieny osobistej – każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
- Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
- Używki – każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
- aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
- obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
- filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
- statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
- wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
- baterie – prąd nie zawsze będzie dostępny – warto mieć min. 3 baterie
- powerbank – jeśli przyjdzie nam spędzić np 2 dni bez prądu – przyda się do podładowania telefonu lub baterii
- ładowarki – bo aparatu dobrze mieć ładowarkę z możliwością podłączenia do powerbanka
- karty pamięci
- dysk do backupu zdjęć
- telefon komórkowy
Nosić ze sobą będziemy dużo, po ferratach nie porusza się tak łatwo jak po szlakach – trzeba wziąć tyle ile realnie będzie się w stanie wnieść na górę. Próbowaliśmy z 25kg, ale nie rekomendujemy :) Chcąc fotografować z ferrat dobrze zaopatrzyć się w sensowny system transportu sprzętu np. Cotton Carrier – polecamy uprząż CCS G3.
Daty i koszt
Daty warsztatów: 4-11.09.2021
Koszt: 3 800 zł (do 1.05.2021 – 3 500 zł)
- przejazd w miejsce realizacji warsztatu
- plener fotograficzny pod okiem doświadczonego fotografa pejzażu
- możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
N-Rent.pl – zniżka 30% - przejazdy lokalne w Dolomitach
- opłaty wstępu oraz parkingi
- zakwaterowanie – w namiotach/schroniskach/pensjonatach
- ubezpieczenie podróżne
- wyżywienie
- napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
- śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste
COVID i zwrot zadatku
W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru).
Zniżki promocje
10% zniżki dla dwóch pierwszych zgłoszeń osób nie będących jednocześnie duetem (w przypadku duetu, obowiązuje zniżka dla 1 osoby)
Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki
Zniżka dla stałych uczestników. Drugie warsztaty -5%, trzecie -10%, czwarte -15%. Piąte warsztaty - liczymy od zera (ale zamiast zniżki dostaniecie prezent - niespodziankę :))
Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze
Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów
Wszystkie promocje łączą się ze sobą. Możliwe jest uzyskanie zniżki nawet 35%! Jeśli chcesz skorzystać, przed zapisem zadzwoń pod 691 286 789, skalkulujemy rabat i podamy Ci odpowiedni kod. Można też po prostu opłacić zadatek – zapłacisz później mniejszą drugą ratę
Zapisy
Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.
Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.
Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:
Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju
ul. Opalińskiego 7
01-645 Warszawa
Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000
Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.