Dlaczego warto?
- Odwiedzisz z nami najpiękniejsze zdaniem wielu góry Europy
- Sfotografujesz wschody i zachody słońca ze szczytów takich jak Lagazuoi, Nuvolau oraz najpiękniejszych włoskich przełączy - Passo Giau, Falzarego, Gardena czy Sella
- Obudzisz się rano w namiocie na wysokości ponad 2500m z widokiem na najwspanialsze panoramy Dolomitów bezpośrednio z "okna" :)
- Nauczysz się jak organizować wypady fotograficzne (logistyka, planowanie, przygotowanie pod względem sprzętowym, wykorzystanie warunków pogodowych)
- Uzyskasz szczery feedback dot. swoich dotychczasowych zdjęć i sugestie co możesz poprawić. Nasze warsztaty nie polegają na wzajemnym poklepywaniu się po plecach
- Dowiesz się jak wycisnąć maksimum z posiadanego sprzętu fotograficznego
- Otrzymasz indywidualne odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze, fotograficzne pytania
- Spędzisz tydzień w doborowym towarzystwie
Prowadzący warsztaty
Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze logowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym.
Opis warsztatów
Dolomity to góry, którymi nie sposób się nie zachwycić. Zimą są piękniejsze niż kiedykolwiek. Zaraz, zimą? Wprawdzie jedziemy w kwietniu, ale nie spodziewajcie się wiosennej pogody. Choć nie zakładamy dużych mrozów, po bogatej w opady zimie powinno zostać wystarczająco śniegu, żeby tradycyjne letnie szlaki dostarczały nam ciekawych wyzwań. W trakcie wyprawy bedą na Was czekać majestatyczne kamienne wieże Tre Cime, przepiękna panorama ze szczytu Nuvolau wraz z noclegiem w namiocie na prawie 2600m n.p.m, czy najpiękniejsze Dolomickie przełęcze – Sella, Giau czy Rolle. Piękne kadry gwarantowane, a do tego kawał wyrypy :)
Podczas pleneru towarzyszyć Wam będą Piotr Lisowski i Tomasz Przychodzień, znający Dolomity jak własną kieszeń. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Dolomitów, a prowadzący podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Piotra i Tomka).
Czego się spodziewać
Zimowa wyprawa fotograficzna w Dolomity różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Nie jest przeznaczona dla osób oczekujących zwiedzania jak największej liczby atrakcji turystycznych – nie będziemy odwiedzać znanych kościołów, zapchanych turystami kurortów. Z nami nie zrobicie selfie nad Lago di Braies w stojąc na pomoście w żółtej kurtce, z kapeluszem na głowie ;) Koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej poznać Dolomity, na własne oczy przekonać się dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych gór świata. Wyprawa da nam czas na podziwianie niesamowitych krajobrazów oraz uwiecznienie ich na fotografiach wykorzystując jak najlepiej zastane warunki oświetleniowe. Dodatkowym atutem będzie fotografowanie Mlecznej Drogi. Po zimowych miesiącach uśpienia centrum galaktyki powraca w Marcu nie nieboskłon. Będziemy na południu Europy dzięki temu najciekawsze obszary mgławicowe jak i Skorpion będą dużo wyżej niż moglibyśmy je zobaczyć w Polsce a jednocześnie z uwagi na duże wysokości możemy ciągle liczyć na piękny zimowy krajobraz na pierwszych planach.
Warsztaty fotograficzne zimą w Dolomitach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małym grupom i dwóm prowadzącym jesteśmy w stanie dostosować program indywidualnie do każdego z uczestników, dlatego niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat.
Standardowo dostosowujemy trudność trekkingów do możliwości grupy, ale zakładamy, że warsztaty przeznaczone są dla osób które lubią chodzić po górach i wiedzą z czym to się wiąże. Technicznie szlaki nie są trudne, nie wymagają żadnych umiejętności wspinaczkowych, ale przejście ich w śnieżnych warunkach będzie wymagać lepszej kondycji niż w lato. Dobrze być przygotowanym na trekkingi do 4h z podejściem do 1000m przewyższenia. Na wiele szczytów można dostać się idąc po wyratrakowanym śniegu, jednak miejscami trzeba liczyć się z torowaniem w zaspach. Trudniejsze podejścia przeplatane będą miejscami dostępnymi praktycznie prosto “z samochodu” :) Trudny poziom trudności wyprawy wynika z konieczności spędzenia 7 dni w górach z codziennym trekkingiem, zakwaterowaniem w namiotach i małą ilością snu.
Styczeń temperaturowo powinien być dla nas niezbyt łaskawy. Dobrze być przygotowanym na fotografowanie o świcie i zmierzchu w temperaturach ok. -15 stopni Celsjusza. Noce mogą być nieco chłodniejsze, zakładamy, że śpiwór z komfortem do -15 stopni powinien wystarczyć. Można go docieplić dodatkową warstwą odzieży. Odpowiedni ubiór umożliwi spanie w śpiworze do -10, ale nie rekomendujemy takiego rozwiązania.
Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki w górach. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest niższa niż aktualne wskazanie termometru.
Jeszcze nie wiemy gdzie będziemy spać :) Program warsztatów i odwiedzane miejsca będziemy wybierać na bieżąco, dostosowując się do aktualnych prognoz. Ramowy plan zakłada spędzenie 3-4 noclegów pod namiotem. Nie wykluczamy skorzystania też z bunkrów z czasów I Wojny Światowej – jako dodatkowej atrakcji. Część noclegów – ze względów sanitarno-higienicznych, na pewno spędzimy w schroniskach lub pensjonatach z dostępem do prysznica i ciepłej wody. Wszystkie noclegi zapewniamy w cenie pleneru. Namioty udostępniamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnego.
Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Polecamy zabrać ze sobą żywność, którą łatwo można będzie przyrządzić pod namiotem – liofilizowane lunche, kaloryczne owsianki na śniadania, przekąski (batony, słodycze itp). Jeśli aktualny plan warsztatów na to pozwoli, będziemy korzystać z bufetów w schroniskach lub restauracji po drodze.
W cenie warsztatów oferujemy dojazd w Dolomity i przejazdy lokalne 9-osobowym busem typu Opel Vivaro/Renault Traffic.
Plan zimowych warsztatów fotograficznych
Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.
Lista sprzętu do zabrania
Podstawa:
- Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
- Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową, śpiwór ewentualnie termos, odzież na zmianę, wodę i prowiant – rekomendujemy 70L+. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne, i osobiste
- Śpiwór – optymalnie z ok. -15 st. C komfortu
- Materac – obowiązkowo. Im bardziej komfortowy tym lepszy, śpiąc na śniegu przyda się R-Value 4 lub więcej
- Czołówka – obowiązkowo
- Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej wodoodporne buty trekkingowe za kostkę
- Stuptuty – zdecydowanie polecamy
- Rakiety śnieżne – opcjonalnie, ale miejscami mogą się przydać, pozwolą zaoszczędzić dużo sił przy wchodzeniu w głębszym śniegu.
Dodatkowo warto zabrać:
- Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
- Nakładki antypoślizgowe lub małe raczki – szalki są wyślizgane- proszę zabrać nakładki/mini raczki
- Okulary przeciwsłoneczne
Ubrania w góry:
- bielizna termoaktywna (cienka + grubsza – np. Power Stretch)
- sweter puchowy, lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft
- kurtka membranowa nieprzemakalna
- spodnie membranowe
- ciepłe rękawice
- czapka
- bardzo ciepłe skarpety skarpetki
Polecamy zapoznać się z artykułem Tomka zimowe fotografowanie. W kwestii sprzętu lepiej zadzwonić przed wyjazdem, i zapytać, żeby iniknąć nieprzyjemnych sytuacji pogodowych :)
Inne:
- Kosmetyki i środki higieny osobistej – każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
- Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
- Używki – każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
- aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
- obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
- filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
- statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
- wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
- baterie – prąd nie zawsze będzie dostępny – warto mieć min. 3-5 baterii (5 dla bezluster)
- powerbank – jeśli przyjdzie nam spędzić np 2 dni bez prądu – przyda się do podładowania telefonu lub baterii
- ładowarki – bo aparatu dobrze mieć ładowarkę z możliwością podłączenia do powerbanka
- karty pamięci
- dysk do backupu zdjęć
- telefon komórkowy
Galeria zdjęć
Daty i koszt
- przejazd w miejsce realizacji warsztatu, przejazdy lokalne
- plener fotograficzny pod okiem doświadczonych fotografów pejzażu
- możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
N-Rent.pl – zniżka 30% - przejazdy lokalne w Dolomitach
- opłaty wstępu oraz parkingi
- zakwaterowanie – w namiotach/schroniskach/pensjonatach
- ubezpieczenie podróżne
- wyżywienie
- napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
- śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste
COVID i zwrot zadatku
W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru). Ograniczenie przemieszczania się do wyjazdów służbowych nie jest kwalifikowany jako niemożność organizacji warsztatów. Jeśli jest jakakolwiek możliwość wyjazdu, zrobimy wszystko, żeby wyjechać. Patenty na Włochy mamy dobrze opracowane :)
Zniżki promocje
10% zniżki dla dwóch pierwszych zgłoszeń osób nie będących jednocześnie duetem (w przypadku duetu, obowiązuje zniżka dla 1 osoby)
Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki
Zniżka dla stałych uczestników. Drugie warsztaty -5%, trzecie -10%, czwarte -15%. Piąte warsztaty - liczymy od zera (ale zamiast zniżki dostaniecie prezent - niespodziankę :))
Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze
Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów
Wszystkie promocje łączą się ze sobą. Możliwe jest uzyskanie zniżki nawet 35%! Jeśli chcesz skorzystać, przed zapisem zadzwoń pod 691 286 789, skalkulujemy rabat i podamy Ci odpowiedni kod. Można też po prostu opłacić zadatek – zapłacisz później mniejszą drugą ratę
Zapisy
Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.
Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.
Napisz nam jeśli nie pasują Ci daty, kto wie, może zaproponujemy inny termin?
Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:
Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju ul. Opalińskiego 7 01-645 Warszawa Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000 Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.