Zimowe Dolomity

Koszt

3500 zł

Daty wyprawy

14-21.01.2022

Poziom trudności

Średni, Trudny

Wielkość grupy

7 osób

Spis treści

Dlaczego warto?

MAPA
PODZIEL SIĘ

Prowadzący warsztaty

Tomasz Przychodzień - fotograf krajobrazu

Tomasz Przychodzień

Light Guide

Swoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach. Z początku fotografowanie łączyłem z podróżami, z czasem stało się moim sposobem na życie. Od 2013 roku jestem członkiem Photographic Society of America. Ponad 300 moich pracy było prezentowanych na międzynarodowych wystawach fotograficznych oraz wielokrotnie nagradzanych medalami PSA, Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP). W 2017 roku wygrałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic w kategorii krajobraz.

Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły. Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki.  Skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Koncentruję się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.

DSA0773 wb 2

Piotr Lisowski

Space Guide

Zajmuję się głównie szeroko pojętym krajobrazem. Skupiam się na relacjach z podróży, na szczyty gór, do miejsc pod ziemią, a czasem w bliższe i dalsze rejony kosmosu. Mimo, iż jestem min. laureatem Astro Camera zdecydowanie nie chciałbym nazywać się astro fotografem. W moich poszukiwaniach skupiam się wielowymiarowych krajobrazach, w których zarówno człowiek na pierwszym planie, góra na drugim jak i gwiazdy odległe o setki milionów lat świetlnych są jednakowo ważne a nie dominujące. W takim ujęciu najistotniejszy jest dla mnie kontekst w jakim fotografuję konkretne miejsce ponieważ góra nie istnieje sama sobie ale w paśmie górskim, na planecie, która jest w układzie słonecznym w jednym z ramion Mlecznej Drogi. Żaden z elementów tej układanki nie istnieje oddzielnie a stanowi jeden z wielu planów fotografii które razem powinny opowiadać historię. Jestem niespokojnym duchem głodnym przestrzeni i światła, którego zwykle uparcie wyczekuję a czasem nawet przynoszę w plecaku.

Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze logowym (wypadki, choroba i in.), prowadzący może zostać zastępiony innym.

Opis warsztatów

Dolomity to góry, którymi nie sposób się nie zachwycić. Zimą są piękniejsze niż kiedykolwiek. Zaraz, zimą? Wprawdzie jedziemy w kwietniu, ale nie spodziewajcie się wiosennej pogody. Choć nie zakładamy dużych mrozów, po bogatej w opady zimie powinno zostać wystarczająco śniegu, żeby tradycyjne letnie szlaki dostarczały nam ciekawych wyzwań. W trakcie wyprawy bedą na Was czekać majestatyczne kamienne wieże Tre Cime, przepiękna panorama ze szczytu Nuvolau wraz z noclegiem w namiocie na prawie 2600m n.p.m, czy najpiękniejsze Dolomickie przełęcze – Sella, Giau czy Rolle. Piękne kadry gwarantowane, a do tego kawał wyrypy :)

Podczas pleneru towarzyszyć Wam będą Piotr Lisowski i Tomasz Przychodzień, znający Dolomity jak własną kieszeń. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Dolomitów, a prowadzący podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Podczas wyjazdu pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, perspektyw, ettr, autorskie patenty Piotra i Tomka).

Czego się spodziewać

Zimowa wyprawa fotograficzna w Dolomity różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Nie jest przeznaczona dla osób oczekujących zwiedzania jak największej liczby atrakcji turystycznych – nie będziemy odwiedzać znanych kościołów, zapchanych turystami kurortów. Z nami nie zrobicie selfie nad Lago di Braies w stojąc na pomoście w żółtej kurtce, z kapeluszem na głowie ;) Koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej poznać Dolomity, na własne oczy przekonać się dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych gór świata. Wyprawa da nam czas na podziwianie niesamowitych krajobrazów oraz uwiecznienie ich na fotografiach wykorzystując jak najlepiej zastane warunki oświetleniowe.  Dodatkowym atutem będzie fotografowanie   Mlecznej Drogi. Po zimowych miesiącach uśpienia  centrum galaktyki powraca w Marcu nie nieboskłon. Będziemy na południu Europy dzięki temu  najciekawsze obszary mgławicowe  jak i  Skorpion będą dużo wyżej niż moglibyśmy je zobaczyć w Polsce a jednocześnie z uwagi na duże wysokości możemy ciągle liczyć na piękny zimowy krajobraz na pierwszych planach.

Warsztaty fotograficzne zimą w Dolomitach przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Dzięki małym grupom i dwóm prowadzącym jesteśmy w stanie dostosować program indywidualnie do każdego z uczestników, dlatego niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat.

Standardowo dostosowujemy trudność trekkingów do możliwości grupy, ale zakładamy, że warsztaty przeznaczone są dla osób które lubią chodzić po górach i wiedzą z czym to się wiąże. Technicznie szlaki nie są trudne, nie wymagają żadnych umiejętności wspinaczkowych, ale przejście ich w śnieżnych warunkach będzie wymagać lepszej kondycji niż w lato. Dobrze być przygotowanym na trekkingi do 4h z podejściem do 1000m przewyższenia. Na wiele szczytów można dostać się idąc po wyratrakowanym śniegu, jednak miejscami trzeba liczyć się z torowaniem w zaspach. Trudniejsze podejścia przeplatane będą miejscami dostępnymi praktycznie prosto “z samochodu” :) Trudny poziom trudności wyprawy wynika z konieczności spędzenia 7 dni w górach z codziennym trekkingiem, zakwaterowaniem w namiotach i małą ilością snu.

Styczeń temperaturowo powinien być dla nas niezbyt łaskawy.  Dobrze być przygotowanym na fotografowanie o świcie i zmierzchu w temperaturach ok. -15 stopni Celsjusza. Noce mogą być nieco chłodniejsze, zakładamy, że śpiwór z komfortem do -15 stopni powinien wystarczyć. Można go docieplić dodatkową warstwą odzieży. Odpowiedni ubiór umożliwi spanie w śpiworze do -10, ale nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

Przed warsztatami otrzymasz od nas update pogodowy uwzględniający aktualne warunki w górach. Przygotowując się sprzętowo, warto uwzględnić fakt, że fotografując, zwykle mniej się poruszamy i odczuwalna temperatura jest niższa niż aktualne wskazanie termometru.

Jeszcze nie wiemy gdzie będziemy spać :) Program warsztatów i odwiedzane miejsca będziemy wybierać na bieżąco, dostosowując się do aktualnych prognoz. Ramowy plan zakłada spędzenie 3-4 noclegów pod namiotem. Nie wykluczamy skorzystania też z bunkrów z czasów I Wojny Światowej – jako dodatkowej atrakcji. Część noclegów – ze względów sanitarno-higienicznych, na pewno spędzimy w schroniskach lub pensjonatach z dostępem do prysznica i ciepłej wody. Wszystkie noclegi zapewniamy w cenie pleneru. Namioty udostępniamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnego.

Wyżywienia nie zapewniamy w cenie. Polecamy zabrać ze sobą żywność, którą łatwo można będzie przyrządzić pod namiotem – liofilizowane lunche, kaloryczne owsianki na śniadania, przekąski (batony, słodycze itp). Jeśli aktualny plan warsztatów na to pozwoli, będziemy korzystać z bufetów w schroniskach lub restauracji po drodze.

W cenie warsztatów oferujemy dojazd w Dolomity i przejazdy lokalne 9-osobowym busem typu Opel Vivaro/Renault Traffic.

Plan zimowych warsztatów fotograficznych

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Szczegółowy plan może zostać zmodyfikowany przez nas na bieżąco biorąc pod uwagę warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki na które nie mamy wpływu.

Dzień 1

Wyjazd z okolic Krakowa ok. północy. Wejście na Secedę. Fotografowanie masywu Odle o zachodzie słońca. Biwak pod namiotami.

Dzień 2

Wschód słońca, zejście z Secedy przejazd w okolice Corvary, zakwaterowanie w pensjonacie.  Zachód słońca na jednej z przełęczy (np. Sella). Nocleg w pensjonacie.

Dzień 3

Wschód słońca na Passo Falzarego,  wejście od stacji kolejki do Rifugio Scoiattoli, a następnie na szczyt Nuvolau 2575m. Fotografowanie zachodu słońca – panorama z widokiem na Passo Giau, Mt. Pelmo, Averau, Cinque Torri i Tofany.

Dzień 4

Wschód słońca na Nuvolau. Dzień na odpoczynek i fotografowanie okolic Cinque Torri. Zachód słońca ponownie na Nuvolau. Nocleg w namiocie. 

Dzień 5

Wschód słońca z Nuvolau, zejście do stacji kolejki, przejazd pod Tre Cime. Trekking do Rifugio Locatelli. Fotografowanie zachodu słońca. Nocleg w schornisku (Winterraum – jeśli będzie dostępny) lub w bunkrze z czasów I Wojny Światowej.

Dzień 6

Fotografowanie wschodu słońca z Sasso di Sesto. Zejście do Rifugio Auronzo, zjazd do Cortiny, zakwaterowanie w pensjonacie. Zachód słońca z Passo Giau (jeśli to będzie możliwe – z Forcella di Giau). Nocleg w Cortinie,

Dzień 7

Wschód słońca z Passo Giau lub Falzarego. Przejazd do Passo Rolle. Zachód słońca i nocleg w namiocie przy Baita Segantini z widokiem na Pale di San Martino.

Dzień 8

Wschód przy Baita Segantini. Powrót do Polski.

Lista sprzętu do zabrania

Podstawa:

 • Ubezpieczenie – polecamy wykupić indywidualnie ubezpieczenie – PZU Wojażer, Warta Travel, AXA Turystyczne, itd.
 • Plecak – najlepiej plecak turystyczny mieszczący torbę ze sprzętem foto z pasem biodrowym z regulacją taśm, możliwością przyczepienia kijków i statywu. Uwaga plecak musi pomieścić poza sprzętem foto kurtkę puchową, śpiwór ewentualnie termos, odzież na zmianę, wodę i prowiant – rekomendujemy 70L+. Plecak foto tylko jeśli jest to naprawdę duży plecak mieszczący wszystkie potrzebne rzeczy turystyczne, i osobiste
 • Śpiwór – optymalnie z ok. -15 st. C komfortu
 • Materac – obowiązkowo. Im bardziej komfortowy tym lepszy, śpiąc na śniegu przyda się R-Value 4 lub więcej
 • Czołówka – obowiązkowo
 • Buty – zalecamy wygodne sprawdzone wcześniej wodoodporne buty trekkingowe za kostkę
 • Stuptuty –  zdecydowanie polecamy
 • Rakiety śnieżne – opcjonalnie, ale miejscami mogą się przydać, pozwolą zaoszczędzić dużo sił przy wchodzeniu w głębszym śniegu.

Dodatkowo warto zabrać:

 • Kijki trekkingowe – każdy indywidualnie wedle własnych preferencji
 • Nakładki antypoślizgowe lub małe raczki – szalki są wyślizgane- proszę zabrać nakładki/mini raczki
 • Okulary przeciwsłoneczne

Ubrania w góry:

 • bielizna termoaktywna (cienka + grubsza – np. Power Stretch)
 • sweter puchowy,  lub kurtka puchowa ewentualnie primaloft
 •  kurtka membranowa nieprzemakalna
 • spodnie membranowe
 • ciepłe rękawice
 • czapka
 • bardzo ciepłe skarpety skarpetki

Polecamy zapoznać się z artykułem Tomka zimowe fotografowanie. W kwestii sprzętu lepiej zadzwonić przed wyjazdem, i zapytać, żeby iniknąć nieprzyjemnych sytuacji pogodowych :)

Inne:

 • Kosmetyki i środki higieny osobistej  każdy zgodnie ze swoimi potrzebami
 • Ubrania cywilne – każdy zna swoje potrzeby, warto mieć klapki do schroniska i świeżą koszulkę
 • Używki – każdemu wedle potrzeb – nie są niestety wliczone, więc wedle uznania co kto lubi
 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką (w miarę możliwości przyda się drugi w razie awarii)
 • obiektyw(y) – zalecany zakres ogniskowych co namniej 24-300mm dla pełnej klatki
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw – koniecznie stabilny, nie żadne tanie aluminium z Allegro za 200 PLN
 • wężyk spustowy (najlepiej programowalny – taki z wyświetlaczem)
 • baterie – prąd nie zawsze będzie dostępny – warto mieć min. 3-5 baterii (5 dla bezluster)
 • powerbank – jeśli przyjdzie nam spędzić np 2 dni bez prądu – przyda się do podładowania telefonu lub baterii
 • ładowarki – bo aparatu dobrze mieć ładowarkę z możliwością podłączenia do powerbanka
 • karty pamięci
 • dysk do backupu zdjęć
 • telefon komórkowy

Galeria zdjęć

Daty i koszt

Daty warsztatów: 14-21.01.2022 Koszt: 3 500 zł
 • przejazd w miejsce realizacji warsztatu, przejazdy lokalne
 • plener fotograficzny pod okiem doświadczonych fotografów pejzażu
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
  N-Rent.pl – zniżka 30%
 • przejazdy lokalne w Dolomitach
 • opłaty wstępu oraz parkingi 
 • zakwaterowanie w namiotach/schroniskach/pensjonatach
 • ubezpieczenie podróżne 
 • wyżywienie
 • napoje alkoholowe – każdy wedle uznania
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste

COVID i zwrot zadatku

W przypadku niemożności organizacji warsztatów z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, oferujemy zwrot 100% zadatku lub alternatywny termin realizacji wyprawy (do wyboru). Ograniczenie przemieszczania się do wyjazdów służbowych nie jest kwalifikowany jako niemożność organizacji warsztatów. Jeśli jest jakakolwiek możliwość wyjazdu, zrobimy wszystko, żeby wyjechać. Patenty na Włochy mamy dobrze opracowane :)

Zniżki promocje

FIRST MINUTE

10% zniżki dla dwóch pierwszych zgłoszeń osób nie będących jednocześnie duetem (w przypadku duetu, obowiązuje zniżka dla 1 osoby)

PROMUJEMY DUETY

Zapisz się z bliską osobą - otrzymacie po 10% zniżki

1-2-3-4

Zniżka dla stałych uczestników. Drugie warsztaty -5%, trzecie -10%, czwarte -15%. Piąte warsztaty - liczymy od zera (ale zamiast zniżki dostaniecie prezent - niespodziankę :))

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Prześlij nam opinię o warsztatach i ulubione zdjęcie z wyprawy. Otrzymasz jego wydruk na barytowym papierze

ZNIŻKA 30% W N-RENT.PL

Dla uczestników - rabat 30% na wynajem dowolnego sprzętu foto w na czas warsztatów

Wszystkie promocje łączą się ze sobą. Możliwe jest uzyskanie zniżki nawet 35%! Jeśli chcesz skorzystać, przed zapisem zadzwoń pod 691 286 789, skalkulujemy rabat i podamy Ci odpowiedni kod. Można też po prostu opłacić zadatek – zapłacisz później mniejszą drugą ratę

Zapisy

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 1 500 zł. Wystarczy dodać do koszyka wybrany dostępną opcję i opłacić zamówienie.

Jeśli masz pytania – dzwoń: +48 691 286 789 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Wpłaty pozostałej kwoty można dokonać do 7 dni przed warsztatami, przelewem na konto:

Europejska Fundacja Edukacji i Rozwoju
ul. Opalińskiego 7
01-645 Warszawa

Credit Agricole: 29 1940 1076 3100 1748 0000 0000

Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Shopping Cart
Scroll to Top