wyprawa fotograficzna na K2

Narodowa Letnia Wyprawa Fotograficzna pod K2 - Karakorum - 2020

 • Miejsce: Karakorum, Pakistan
 • Daty: 10.08-30.08.2020 (zgłoszenia do 30.06.2020)
 • Prowadzący: Tomasz Przychodzień – instagram.com/lightguide_
 • Koszt uczestnictwa: 11999 PLN (+ przelot do Pakistanu, wiza itp)
 • Liczb osób w grupie: 3-7

Karakorum od lat było naszym marzeniem.  Czytając o polskich wyprawach w te rejonym zawsze mieliśmy wrażenie, że jest to coś monumentalnego, nieosiągalnego, otoczonego aurą mistycyzmu.  Wyobrażaliśmy sobie siebie siedzących w zdezelowanej Nysie 501, długimi tygodniami przemierzającej trasę z Polski do Skardu (obecnie GoogleMaps pokazuje 94h samochodem). Oczami wyobraźni widzieliśmy przepiękne, majestatyczne wieże Trango Towers, świetlistą ścianą Gasherbruma IV czy jedyny (do dziś!) niezdobytym w zimie ośmiotysięcznik – K2, któremu nadano później zasłużenie przydomek “Killer Mountain”. Pomimo mniejszej popularności, swoim pięknem i różnorodnością kształtów kamiennych ścian, Karakorum przyćmiewa Himalaje. Fotograficznie jest jednym z najwspanialszych miejsc na ziemi, jednocześnie na tyle niedostępnym, że niewielu fotografów decyduje się na wyprawę w te rejony. Zdecydowaliśmy się na organizację podróży do fotograficznego raju w 2019 roku – spełniamy nasze marzenie, a jeśli chcielibyście dołączyć – zapraszamy!

Do Pakistanu wybieramy się w lato, kiedy dojście pod K2 jest zdecydowanie łatwiejsze niż w okresie jesienno-zimowym, a temperatury umożliwiają komfortowe fotografowanie. Podczas ponad 3-tygodniowej wyprawy przemierzymy drogę z Askole do Concordii – miejsca w którym łączą się najdłuższy poza regionem polarnym lodowiec – Baltoro – i inny lodowy gigant – Godwin-Austen. Ruszymy drogą, którą pokonywała Polska Narodowa Wyprawa Zimowa na K2. Na trasie wyprawy napotkamy najpiękniejsze szczyty świata – Trango Towers, Cathedral Group, Gasherbrum IV, Mitre Peak, Muztagh Tower, Broad Peak czy K2 – miejsca, które na stałe zapisały się w historii światowego himalaizmu.

Za część fotograficzną wyprawy odpowiadać będzie Tomasz Przychodzień. Na trasie zobaczycie najpiękniejsze zakątki Karakorum, a Tomek podzieli się z Wami swoim fotograficznym doświadczeniem. Podczas wyprawy będziemy mogli przede wszystkim porozmawiać o fotografii, naszych inspiracjach i wizji prezentacji świata za pomocą obrazu. Trzy tygodnie spędzone w Pakistanie będą okazją do zastanowienia się, czym jest fotografia dla każdego z nas, podjęcia próby znalezienia swojej własnej fotograficznej ścieżki – która wcale nie musi być zbieżna z naszą. Na warsztatach fotograficznych Karakorum oczywiście skupimy się także na technicznych aspektach – poznacie podstawowe techniki fotografowania w plenerze, nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych tak, aby Wasze fotografie zachwycały nie tylko Was. Tomek podzieli się z Wami swoimi autorskimi patentami, zapewnimy możliwość poznania bardziej zaawansowanych technik takich jak focus stacking, łączenie ekspozycji, perspective blending, ettr i in.

Oczywiście nasz trekking pod k2 nie obędzie się bez wsparcia naszych pakistańskich partnerów, którzy odpowiadać będą za organizację trekkingu. Wyprawę pod kątem logistycznym zabezpieczać będzie K2 Treks & Tours Pakistan, licencjonowane biuro (licencja #1754), członek Pakistan Association of Tour Operators, współpracujący z Pakistan Alpine Club i Khurpa Care Pakistan (organizacja zajmująca się promocją zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie Gilgit Baltistan). Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów, które często mają miejsce w przypadku korzystania z najtańszych opcji organizacji trekkingów w Karakorum (uciekający tragarze, zepsuty sprzęt turystyczny, przewodnik górski szukający drogi ;) itd.). Będziemy mogli skupić się w pełni na fotografowaniu.

Trekking pod K2 - jak było rok temu?

Zeszłoroczna wyprawa fotograficzna Karakorum była naszą pierwszą realizowaną w rejon K2. Dzięki wsparciu Pakistańskiego biura podróży całość przebiegła nadspodziewanie sprawnie. Do organizacji trekkingu niezbędnych jest wiele pozwoleń, rejestracja grupy w MSW, lokalnym komisariacie policji. Parku Narodowym itd. Formalności zostały załatwione wzorowo i bez żadnych opóźnień.

Do opieki nad naszą 6-osobową grupą wyznaczono 30-osobową ekipę (!) składającą się z przewodnika, szefa porterów, tragarzy, kucharza i jego 2-óch asystentów.

Zapewniło to pełen komfort i możliwość skupienia się na fotografowaniu. Po dojściu do kolejnych obozów zwykle czekały na nas rozstawione namioty, posiłki były w trakcie przygotowywania, grzała się ciepła woda na “prysznic”. Poza miejscem do spania, zapewniony mieliśmy namiot mesy, gdzie razem jedliśmy i omawialiśmy bieżący plan działania. Zapewnione nam zostały 3 posiłki dziennie (1 w trakcie trekkingu!). Co ciekawe były smaczniejsze od tych w hotelu w Skardu (choć musimy przyznać, że kuchnia Pakistańska nas nie zachwyciła). Znalazła się nawet opcja wege, mimo, że Pakistańczykom trudno było zrozumieć niejedzenie mięsa, w sytuacji gdy było ono dostępne.

Program wyprawy dostosowany był w 110% do naszych potrzeb. Każdego dnia wieczorem wspólnie omawialiśmy trasę na kolejny dzień, uwzględniając zmęczenie uczestników, potencjał fotograficzny miejsc i warunki pogodowe. Wyprawa zaplanowana była w taki sposób, żebyśmy mieli duże pole do manewru i wprowadzania zmian na bieżąco.

W przeciwieństwie do innych wypraw, nie poruszaliśmy się w zwartym szeregu – w momencie gdy ktoś chciał iść szybciej, dostawał opiekuna z Pakistanu i analogicznie – wolniejsi uczestnicy mogli iść swoim tempem. Na trasie był też czas na to, żeby zboczyć ze szlaku, poszukać oryginalnych kadrów.  Trasy po 20km z niewielkim przewyższeniem, nie okazały się wielkim wyzwaniem – mieliśmy w końcu na nie cały dzień, a trudności techniczne były znikome.

Z uwagi na ciężar sprzętu, limit bagażu niesionego przez tragarzy został podniesiony do 15kg, była możliwość dopłaty niewielkiej kwoty za nadbagaż (koniec końców, za nadbagaż nie policzono nam nic :)).

Dodatkowo biuro zorganizowało generator umożliwiający ładowanie telefonów i baterii do aparatów każdego wieczoru. Dostępny był telefon satelitarny, umożliwiający bieżące relacjonowanie wyprawy do kraju (3 USD/min – tak jak w przypadku bagażu, Pakistańczycy nie policzyli nic za tę przyjemność – może dlatego, że korzystaliśmy z niej z umiarem).

W sytuacjach kryzysowych (awaria generatora, kradzież kozy ;)), biuro stawało na wysokości zadania i sprowadzało ‘sprzęt’ zastępczy z położonej wioski położonej 70km od miejsca w którym się znajdowaliśmy.

DSC2509 2

Do kogo kierujemy nasze warsztaty fotograficzne Karakorum?

Wyprawa fotograficzna karakorum różni się od podobnych inicjatyw oferowanych przez biura podróży. Wyjazdy organizowane w Karakorum są z reguły nastawione na sam trekking i dojście do Base Camp K2. Podczas naszej wyprawy najważniejsze będą zdjęcia, a trasa będzie dobrana w taki sposób, żeby w jak największym stopniu wykorzystać jej fotograficzny potencjał. Dlatego właśnie preferujemy trekking klasyczną trasą (droga do Concordii i powrót tą samą drogą). Da nam to co najmniej dwie szanse na uwiecznienie każego ze szczytów na trasie, co może okazać się bezcenne w przypadku niekorzystnych warunków oświetleniowych zastanych za pierwszym razem.

Warsztaty fotograficzne K2 przeznaczone są dla osób o zróżnicowanym stopniu fotograficznego zaawansowania: od osób początkujących do osób zajmujących się fotografią profesjonalnie. Zapraszamy również osoby niezainteresowane fotografią – istnieje możliwość wzięcia udziału w samym trekkingu. Dzięki małej grupie (do 7 os.) będziemy w stanie dostosować program indywidualnie do potrzeb każdego z uczestników. Niezależnie czy właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę, czy posiadasz średnioformatowego Phase One’a, warsztaty pomogą Ci rozwinąć umiejętności fotografowania krajobrazu, poznać nowe techniki wzbogacające Twój warsztat. Trzy tygodnie spędzone w Pakistanie z pewnością wystarczą, zeby rozwiać Wasze wszystkie fotograficzne wątpliwości i wnieść Wasze umiejętności na wyższy poziom (nie mamy na myśli wysokości n.p.m. :))

Warunki pogodowe w Karakorum

Karakorum to góry wysokie, uczestnictwo w wyprawie nie wymaga co prawda obycia z dużymi wysokościami, niemniej jednak dobra kondycja fizyczna jest podstawą. Planowane trasy to maksimum ok. 7h trekkingu dziennie (podczas większości dni krócej), trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że poruszać będziemy się wyżej niż np. w Tatrach więc pokonanie trasy o takiej samej długości i przewyższeniu, będzie trudniejsze. W trakcie 14 dni trekkingu przewidziane są 4 dni odpoczynku. Zakładamy, że członkowie wyprawy powinni posiadać obycie w nocowaniu pod namiotem, i być przygotowane na niewygody z tym związane – codziennie przez prawie 2 tygodnie. Podczas trekkingu  zostanie Wam zapewniona pełna opieka – zarówno fotograficzna ze strony Light Guides, jak również logistyczna ze strony pakistańskiego biura – w postaci przewodnika, sirdara, tragarzy niosących Wasz ekwipunek (do 15kg/os.), kucharzy oraz ich pomocników.

W sierpniowe noce w Karakorum można spodziewać się temperatur między -5 st. C – aczkolwiek baardzo rzadko (ostatnie 2 lata najzimniej -2 st. C) a 5 st. C. Natomiast w dzień będzie to od 0 do 15 st. C (przed dojściem na lodowiec nawet do 30 st. C).  Tak to się prezentowało w 2018: https://bit.ly/2pE0Tl1.

Trasy wyprawy trekkingowej karakorum wymagają obycia z górami, ale nie wymagają umiejętności wspinaczkowych – znacznie ważniejsza jest wystarczająca kondycja fizyczna. Wyprawa pod K2 będzie w dużej mierze przebiegała po lodowcu (podłoże kamieniste – nie lodowe), pokonywania mostów wiszących nad rzekami. W szczegółowym planie wyprawy posługujemy się skalą trudności odnoszącą się do kondycji fizycznej, nie do trudności technicznych. Trasa łatwa – do przejścia praktycznie przez każdego, kto miał styczność z górami, trasa trudna – dla osób z doświadczeniem z trekkingami w Tatrach lub Alpach.

Trekking w Karakorum z aparatem - dlaczego warto?

 • siedząc w domu nie zaczniesz robić lepszych zdjęć
 • dzięki kontaktowi z doświadczonym prowadzącym szybciej uporządkujesz swoją wiedzę, nauczysz się jak w praktyce najlepiej wykorzystać możliwości swojego sprzętu
 • dostaniesz możliwość poznania technik fotografowania krajobrazu od podstaw (kompozycja, prawidłowa ekspozycja kadru), po zaawansowane techniki takie: jak łączenie ekspozycji, praca na długich czasach naświetlania
 • nauczysz się jak organizować wypady (logistyka, planowanie, przygotowanie pod względem sprzętowym, wykorzystanie warunków pogodowych)
 • poznasz nasze patenty fotograficzne i turystyczne (np. wykorzystanie lamp błyskowych w plenerze, organizacja sprzętu, jego komfortowe przenoszenie)
 • spędzisz miło czas w luźnej atmosferze, poznając jednocześnie najpiękniejsze zakątki Karakorum
 • piękne krajobrazy gwarantowane albo zwrot pieniędzy :)

Plan warsztatów fotograficznych pod K2 2020

Co zobaczymy?

W trakcie pleneru odwiedzimy najpiękniejsze miejsca w Karakorum, dające gwarancję udanych kadrów. Na naszej trasie nie może zabraknąć majestatycznych wież Trango Towers, Świetlistej ściany Gasherbruma IV, noclegu w namiocie na wysokości ok 4700 m.n.p.m. oraz fotografowania niesamowitych wierzchołków  K2, Muztagh Tower czy Cathedral Group. Punktem obowiązkowym będą również słynne pakistańskie lodowce – Baltoro i Godwin-Austen.

Zamieszczony poniżej program to ramowy plan wyprawy. Istnieje możliwość organizacji przelotów na trasie Islamabad-Skardu-Islamabad, lub wzbogacenia programu np o odwiedziny w Fairy Meadows/Base Camp Nanga Parbat lub w dolinie Hunzy/Passu. Szczegóły ustalimy wspólnie po otrzymaniu pierwszych 3-4 zgłoszeń.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY

Dzień 1. Przelot do Pakistanu
Przelot do Islamabadu. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 2. Islamabad – Chilas
Przejazd busem z Islamabadu do Chilas. Przejazd jedną z najbardziej znanych dróg świata -Karakorum Highway! Czas przejazdu 9-10h. Nocleg w hotelu.

Dzień 3. Chilas – Skardu
Przejazd z Chilas do Skardu (275km). Na trasie punkt widokowy na Nanga Parbat (8125m). Obowiązkowy briefing przed wyprawą w Departamencie Turystyki Gilgit Baltistan. Nocleg w hotelu.

Karakoram Highway

źródło: youtube.com/watch?v=9C75UWdMILs

Dzień 4. Skardu – Askole (3000m)
Przejazd jeepami ze Skardu do Askole – ostatniej zamieszkałej wioski na trasie. 96km odcinek zajmie nam ok. 7-8h! Nocleg w namiotach.

Droga Skardu – Askole

żródło: youtube.com/watch?v=stnBfMTSahw&t=80s

Dzień 5. Askole – Jhola (3150m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 550m / Suma zejść: 400m / Trudność: 1. część: łatwa, 2. część: średnia

Pierwszy dzień trekkingu – początek naszej prawdziwej przygody z Karakorum. Od momentu opuszczenia Askole będziemy polegać na tragarzach, którzy będą transportować nasz ekwipunek i jedzenie, zapewniając komfortowy przebieg ekspedycji. Po przemierzeniu grani, miniemy dawne pole do gry w polo (przynajmniej wg lokalnej legendy;)). Następnie czeka nas przejście do Korofong (2-3h): na trasie wiszący most na rzece Biafo, trawers lodowca Biafo – ogromnej rzeki lodu ciągnącej się przez 63km, począwszy od centralnych szczytów Karakorum do doliny Braldu. Przerwa na obiad. Po niej dalszy trekking do Jholi (2-3h): przejście przez most nad rzeką Dumardo do obozu położonego nad jednym ze strumieni. Nocleg w namiotach.

Dzień 6. Jhola – Payiu (3480m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 700m / Suma zejść: 370m / Trudność: 1. część: łatwa, 2. część: średnia

Relatywnie łatwy początek trasy (2-3h) – przejście nieopodal obozowiska Bardumal wzdłuż 2-kilometrowego brzegu rzeki Braldu. Przerwa obiadowa. Trekking do Paiyu: po ok 2-3h dojście do punktu z widokiem na język lodowca Baltoro, Cathedral Towers i K2 – po raz pierwszy na trasie. Payiu w języku Balti oznacza sól. U podnóży Payiu (6611m) znajdują się małe depozyty soli – lokalni mieszkańcy wierzą, że śnieg na szczycie Payiu jest ogromnym składem soli, z którego sól spływa w dół skalistymi zboczami.  Po dojściu do obozowiska Payiu (w lecie dość obleganego) – nocleg w namiotach.

Dzień 7-8. Payiu – Urdukas (4130m)

Długość trasy: 21km / Czas przejścia: 6-7h / Suma podejść: 1010m / Suma zejść: 360m / Trudność: trudna

W zależności od decyzji organizatorów, po ocenie możliwości fizycznych grupy, wybierzemy jedną z dwóch opcji:
1) odpoczynek w Payiu i kolejnego dnia przejście do Urdukas
2) trekking do Urdukas i następnego dnia odpoczynek. Z uwagi na widoki rozpościerające się w kierunku Trango Towers preferowana jest druga opcja.

Trasa do Urdukas rozpoczyna się trawersem rejonu, w którym łączą się lodowce Payiu i Baltoro. Po pokonaniu tego odcinka planujemy obiad w okolicach Liligo.  Po posiłku przekroczymy Khuburse i zahaczymy o dwie moreny lodowcowe by w końcu dotrzeć do Urdukas – popularnego miejsca obozowania, zapewniającego niesamowite widoki na Trango Towers i Uli Biaho.

Dzień 9. Urdukas – Goro II (4500m)

Długość trasy: 12km / Czas przejścia: 6-7h / Suma podejść: 520m / Suma zejść: 150m / Trudność: średnia-trudna

Na początku przejdziemy między szczelinami lodowca (łatwe) do Goro I usytuowanego naprzeciwko lodowca Yermanendo, spływającego z przełęczy Maszerbrum. Kolejne 2-3h to podejście na wschód, w górę lodowca Baltoro. Tego dnia nasze migawki spotkają się oko w oko z Muztagh Tower, Mitre Peak i Gasherbrumem IV :) Nocleg spędzimy w namiotach, w obozowisku Goro II, które usytuowane jest w skalno-lodowym terenie pośrodku lodowca.

Dzień 10.  Goro II – Concordia (4720m)

Długość trasy: 12km / Czas przejścia: 5-6h / Suma podejść: 290m / Suma zejść: 70m / Trudność: średnia

Przed nami trasa z przepięknymi widokami – panorama perły Karakorum: min. Muztagh Tower, Gasherbrum IV, Mitre Peak i oczywiście K2. Kończymy trekking w Concordii – miejscu w którym łączą się lodowce: Baltoro, Abruzzi i Godwin Austen. W promieniu 15km od naszego obozu znajduje się aż 65 szczytów powyżej 6500m z czego 4 są ośmiotysięcznikami!

Dzień 11.  Concordia (4720m)
Fotograficzna eksploracja okolic Concordii. Dla chętnych możliwy trekking do Base Camp K2 (widoki na górę gorsze niż z Concordii) lub w kierunku Broad Peak. Nocleg w namiotach.

Dzień 12.  Concordia – Goro II
Powrót tą samą trasą. Nocleg w namiotach.

Dzień 13.  Goro II – Urdukas
Powrót tą samą trasą. Nocleg w namiotach.

Dzień 14.  Urdukas
Odpoczynek/dzień na fotogrfowanie. Nocleg w namiotach.

Dzień 15.  Urdukas – Payiu
Powrót tą samą trasą. Nocleg w namiotach.

Dzień 16.  Payiu – Jhola
Powrót tą samą trasą. Nocleg w namiotach.

Dzień 17.  Jhola – Askole
Powrót tą samą trasą. Nocleg w namiotach.

Dzień 18.  Askole – Skardu
Powrót tą samą trasą jeepami. Debriefing po wyprawie w Departamencie turystyki Gilgit Baltistan. Nocleg w hotelu.

Dzień 19.  Skardu – Chilas
Powrót tą samą trasą do Chilas.  Nocleg w hotelu.

Dzień 20.  Chilas – Islamabad
Powrót Karakorum Highway do Islamabadu.  Nocleg w hotelu.

Dzień 21.  Przelot do Polski

Zalecamy zarezerwowanie dodatkowego dnia na wypadek wystąpienia sytuacji losowych, który ewentualnie będzie mógł zostać wykorzystany na zwiedzanie Islamabadu.

Co zapewniamy?

 • niesamowite krajobrazy
 • plenery fotograficzne pod okiem doświadczonego fotografa – zwycięzcy Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic
 • możliwość poznania zaawansowanych technik wykonywania zdjęć
 • praca w małej, kilkuosobowej grupie
 • możliwość wypożyczenia w promocyjnych cenach profesjonalnych aparatów, szkieł i akcesoriów w
  N-Rent.pl – zniżka 40%
 • pomoc w załatwieniu wizy (list z zaproszeniem z Pakistanu dla uczestników)
 • opłaty na rzecz Central Karakorum National Park
 • opłaty za pozwolenia trekkingowe
 • briefing i debriefing w lokalnej instytucji rządowej
 • transfer z lotniska w Islamabadzie
 • przejazdy lokalne w Pakistanie (samochody klimatyzowane)
 • zakwaterowanie w miastach – hotele/pensjonaty (pokoje 2-os.)
 • zakwaterowanie podczas trekkingu – namioty (2-os.); istnieje możliwość dopłaty do jedynek
 • wyżywienie: w hotelach – śniadania, podczas trekkingu – pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja)
 • anglojęzyczny przewodnik górski, kucharz wraz z pomocnikami, sirdar – opłaceni wg obowiązujących stawek + ich wyżywienie i ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu/śmierci (na 6 osób przypada ok. 30 osób w ekipie)
 • tragarze niosący 15kg bagażu/os.
 • namioty (2-osobowe). Istnieje możliwość dopłaty do jedynek.
 • namiot mesy wyposażony w stoły, krzesła (w przypadku grupy min. 4 os.)
 • ciepła woda do wzięcia prysznica
 • namiot-toaleta
 • wyposażenie kuchni, naczynia do gotowania, paliwo itp
 • generator do ładowania telefonów i baterii
 • telefon satelitarny (koszt połączeń niewliczony)
 • koordynacja akcji ewakuacyjnej w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej
 • w przypadku decyzji o odłączeniu się od grupy i powrotu – tragarz oraz wyżywienie na drogę powrotną

Zobacz też warsztaty fotograficzne Karkonosze czy wyjazd Bieszczady zimą organizowane w naszych malowniczych górach!

Co nie jest wliczone?

 • przelot do Pakistanu i z powrotem (2300-3800 PLN)
 • wymagane (!) ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty akcji ratunkowej helikopterem na wysokości 5000m (min. $15000) polecamy: https://pza.iexpert.pl/wn?command=S9510_2015
 • koszty wizy do Pakistanu (koszt: ok. 150 PLN)
 • dodatkowe wydatki w hotelach (napoje, pranie itd.)
 • obiady i kolacje w hotelach
 • śpiwory, ubrania turystyczne, rzeczy osobiste
 • koszty połączeń z wykorzystaniem telefonu satelitarnego (ok. $3/min)
 • butelkowana woda (będziemy na bieżąco czerpać i uzdatniać wodę ze strumieni), alkohol
 • wydatki związane z rezygnacją i wcześniejszym opuszczeniem wyprawy (oprócz jedzenia i tragarza na trasie trekkingu do Askole)
 • transport lokalny w przypadku wycofania się z uczestnictwa w wyprawie
 • dodatkowe koszty związane z wydarzeniami losowymi niezależnymi od organizatorów: kataklizmy, blokady drogowe, demonstracje, lawiny kamienne, osuwiska itp
 • napiwki dla lokalnej obsługi (przewodnicy, tragarze, kierowcy) – zwyczajowe, ale nie wymagane
LISTA RZECZY DO ZABRANIA

Sprzęt turystyczny:

 • śpiwór – temperatury w nocy będą wahać się przeważnie od 0 do 5 st. C, mogą się zdarzyć pojedyncze noce niewiele poniżej 0 (0 do 5 st. C raczej wystarczy, ale jeśli chcecie być w 110% przygotowani można zaopatrzyć się w śpiwór na -5 do -7 st. C).
 • karimata z dobrą izolacją lub mata samopompująca (polecamy Thermarest lub Klymit)
 • porządne buty trekkingowe – wodoodporne, koniecznie za kostkę (ale nie skorupy)
 • ciepłe skarpety (polecamy wełnę)
 • kijki trekkingowe
 • rękawiczki
 • kapelusz zapewniający ochronę szyi i twarzy przed słońcem
 • czapka
 • dobrej jakości okulary (ciemne, ale nie muszą być lodowcowe)
 • krem przeciwsłoneczny
 • system uzdatniania wody (w wersji mini rekomendujemy Sawyer SP mini 128)
 • butelki na wodę / bukłak
 • podstawowa apteczka – leki na ból brzucha, przeziębienie, problemy gastryczne, plastry, poparzenia słoneczne itd.
 • wygodne długie spodnie trekkingowe – optymalnie 2 pary, z których jedna chroni przed deszczem
 • krótkie spodnie
 • warstwa docieplająca – polar/power stretch
 • kurtka puchowa (jeśli czujecie taką potrzebę przy temperaturze ok. 0)
 • kurtka z membraną chroniąca przed deszczem i wiatrem (np. Gore Tex)
 • szalik/buff/kominiarka – chroniące przed pyłem
 • plecak dzienny (na sprzęt foto i turystyczny na dany dzień)
 • torba ew. plecak z osłoną przeciwdeszczową (na pozostałe rzeczy niesione przez tragarza – limit 15kg)
 • biodegradowalne mydło
 • czołówka (+zapasowe baterie)
 • nóż
 • wygodne buty do wykorzystania w obozowisku

Sprzęt fotograficzny

 • aparat fotograficzny ze zmienną optyką
 • obiektyw(y)
 • filtry (opcjonalnie, ale przydadzą się – zwłaszcza ND i polaryzacyjny)
 • statyw
 • wężyk spustowy
 • baterie
 • ładowarki
 • karty pamięci
 • telefon komórkowy

Informacje dodatkowe o wyprawie fotograficznej K2

Rezerwacji miejsc można dokonywać telefonicznie pod nr +48 691 286 789 lub mailowo: lightguidesworkshops@gmail.com Warunkiem potwierdzenia rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku 2500 PLN. Dane do przelewu zostaną podane po akceptacji zgłoszenia. W przypadku odwołania uczestnictwa do 4 miesięcy przed terminem wyjazdu, istnieje możliwość zwrotu zadatku.

Warsztaty realizowane są we współpracy z Europejską Fundację Edukacji i Rozwoju i realizowane są w ramach odpłatnej działalności statutowej. Wpisowe przeznaczone jest na pokrycie kosztów organizacyjnych.

ZAPISY

Zanim wypełnisz ten formularz – zadzwoń/napisz do nas i upewnij się, czy mamy jeszcze wolne miejsca :)

Galeria

Chcesz być na bieżąco?

Dołącz do listy mailingowej

Nie spamujemy :)

15987
Untitl2ed 1